Kto decyduje o wyglądzie medalu olimpijskiego? Projekt zależy przede wszystkim od komitetu organizującego konkretne igrzyska, ale musi być zaakceptowany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Są przy tym pewne sztywne wytyczne, medal olimpijski musi mieć co najmniej 60 mm średnicy i 3 mm grubości oraz być zawieszony na szarfie.  

Większa dowolność dotyczy medali zimowych igrzysk, do produkcji których wykorzystywano m.in. szkło. W Vancouver natomiast każdy rewers był niepowtarzalny.

Złoty czy srebrny?

Medale z myślą o igrzyskach w Rio produkowane są w oddalonej o 70 km od tego miasta miejscowości Santa Cruz. Brązowe medale wytwarzane są ze stopu miedzi, cyny i cynku. Produkcja takiego krążka kosztuje zaledwie kilka dolarów.

Dużo więcej, bo ponad 300 dolarów kosztują medale srebrne. Srebro użyte do ich wytworzenia musi być próby 925–1000.

Myli się jednak ten, kto sądzi, że złote medale zawieszane na szyjach olimpijczyków warte są tysiące euro czy dolarów. Złoty medal ma w sobie blisko 93 proc. srebra. Barwę otrzymuje się jedynie zanurzając go w „złotej kąpieli”. Złoto stanowi więc zaledwie ok. 1 proc. jego wagi.

Medal za zdobycie pierwszego miejsca w Rio de Janeiro kosztuje ok. 600 dolarów. Zawieszony na szyjach reprezentantów Polski jest natomiast bezcenny.