Fundacja "OnkoCafe - Razem Lepiej" rozpoczyna nową kampanię edukacyjną, którą tym razem kieruje do mężczyzn. Celem przedsięwzięcia jest przybliżenie mężczyznom raka piersi i uświadomienie, jak ważne dla kobiet jest męskie wsparcie. Organizatorzy mają nadzieję, że zainspirują mężczyzn do podejmowania rozmów o profilaktyce i samobadaniu piersi.

- Dlatego tak ważna jest profilaktyka raka piersi, w której znaczącą rolę może odegrać mężczyzna. Jego rola i wsparcie dla kobiety są równie bezcenne podczas choroby. Powstaje jednak pytanie: jak zachęcać i jak wspierać? Stąd pomysł na BreastFit, czyli sztukę badania piersi, rozmowy oraz wsparcia emocjonalnego- mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe.

OnkoCafe stworzyło materiały instruktażowe i specjalne instrukcje dla partnerów tłumaczące, jak przeprowadzić badanie biustu w warunkach domowych oraz jak rozmawiać o chorobie.

Argumentem fundacji są twarde i przerażające statystyki:

- W Polsce u kobiet rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym;
- Rocznie na raka piersi zapada około 17 tys. Polek, a ok 5 tys. umiera;
- Badania przesiewowe są najlepszą metodą wczesnego wykrywania raka piersi.

Intrygująca jest nazwa akcji. BreastFit nawiązuje do popularnego CrossFitu z wielu przyczyn. Przede wszystkim obie "konkurencje" wymagają od nas samodyscypliny, a także angażują zarówno sferę fizyczną, jak i emocjonalną.

Dlatego też zwieńczeniem akcji jest wydanie kalendarza "Power of community 2017", do którego pozują mężczyźni trenujący na co dzień CrossFit. Sesję przeprowadzono w surowym, postoczniowym budynku. Modele prezentowali swoje ciała podczas wysiłku, który ma symbolizować wsparcie dla kobiet. Ze względu na dyscyplinę, którą się zajmują, na fotografiach nie zabrakło wymagającego sprzętu. Panowie przygotowywali się do sesji kilka miesięcy - specjalnie na jej potrzeby stosowali specjalną dietę i spędzali godziny na siłowniach.

Zdjęcia wykonał Jan Górczak, a efekty jego pracy będziemy mogli podziwiać już w październiku. Kalendarze w cenie 69 zł znajdziemy w klubach crossfitowych oraz na stronie fundacji OnkoCafe. Fundacja przeznaczy dochód na działania edukacyjne z zakresu profilaktyki nowotworów.

Warto sobie uświadomić, że rak piersi może dotknąć wasze ukochane kobiety, dlatego nie przechodźcie obojętnie obok tej akcji.

Pamiętajcie: Kobiecy biust. Męska sprawa.