64 pary butów, które trafiły do laboratorium, pochodziły od 23 popularnych europejskich producentów - małych, średnich i dużych, marki luksusowe, sportowe oraz sprzedające obuwie marki odzieżowe. Buty do testów kupiono między majem a lipcem 2016 w Hiszpanii, Austrii, Czechach, Niemczech, Bułgarii, Finlandii, Słowacji, Szwajcarii, Polsce, Szwecji, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Danii.

Podczas tekstów sprawdzono, czy buty zawierają toksyczny chrom VI. Okazało się, że żadne z butów nie mają tej niebezpiecznej substancji, a przynajmniej nie przekraczają jej dopuszczalnej ilości - ogłosiła Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie uczestnicząca w międzynarodowej kampanii Kupuj Odpowiedzialnie Buty.

W Europie 60 proc. produkowanego obuwia stanowią te wykonane ze skóry. Do garbowania tego surowca, czyli procesu, który decyduje np. o gładkości czy grubości, używa się chromu trójwartościowego (Cr III) mogącego się przekształcić w wysokotoksyczny chrom sześciowartościowy (Cr VI). Jest on bardzo toksyczny, może powodować alergie, jest rakotwórczy i mutagenna. Ze względu na te zagrożenia Unia Europejska dopuszcza zawartość 3 mg/kg chromu VI we wszystkich artykułach skórzanych - jeśli wartość jest wyższa, nie powinny się one znaleźć w sprzedaży.

Z badań wynika, że przed wprowadzeniem tego zakazu np.  w Niemczech i Danii w 30 proc. artykułów skórzanych stwierdzono zawartość chromu VI w stężeniu powyżej 3 mg/kg.

64 kupione pary butów odesłano do akredytowanego laboratorium Austriackiej Agencji Ochrony Środowiska. Eksperci ręcznie podzielili każdą parę na trzy skórzane części: cholewkę, wyściółkę i wkładkę. Zgodnie z europejskimi normami próbki pocięto i zbadano.

We wszystkich zawartość chromu sześciowartościowego była poniżej 3 mg/kg lub w ogóle poniżej wykrywalnego poziomu.

Podczas testów zapytano też 23 firmy o to, czy wyeliminowały toksyczny chrom z produkcji. Odpowiedziało 11 producentów: Gabor i Deichmann - że przeprowadzają testy przed, w trakcie i po wyprodukowaniu butów; Euro Sko - że bada surowce i losowo testuje gotowe produkty; Geox - że bada swoje buty na obecność chromu VI przed i po procesie starzenia; El Naturalista - że testuje surowce we własnych laboratoriach. Dodatkowo Deichmann, El Naturalista, Euro Sko, Geox, Lowa i Nilson poinformowały, że produkują buty ze skóry garbowanej bezchromowo albo chcą taką produkcję rozpocząć.
Prada, Ara, Bally, Birkenstock, Camper, Ecco, Salvatore Ferragamo, Leder &Schuh, Rieker, Tods oraz polskie firmy CCC i Wojas nie odpowiedziały na ankietę.