Kontrowersyjny element wystroju mieszkania sprzedawany jest w rosyjskim mieście Magnitogrosk niedaleko Czelabińska. Dziecięce łóżeczko w kształcie wyrzutni rakietowej "Buk-1M" było również dostępne na jednym z rosyjskich portali aukcyjnych, ale oferta została już anulowana. 

Podstawowa wersja łóżka posiada przystosowany materac, ma długość 160 cm i może wytrzymać ciężar do 120 kg. Jednak za dodatkową opłatą klient może liczyć na poduszki imitujące pociski przystosowane do tego typu wyrzutni rakietowych czy neonowe podświetlenie ramy łóżka. 

Produkcja kontrowersyjnego gadżetu dla najmłodszych odbywa się na terenie Rosji, ale - jak zauważa portal by24.org - wykorzystywane komponenty pochodzą z Chin.

To nie pierwszy raz, kiedy rosyjscy producenci starają się zaszczepić wątpliwy patriotyzm wśród swoich obywateli. Kilka miesięcy temu równie duże kontrowersje wzbudziła sofa przypominająca czołg z dwiema lufami.

- W ciągu dwóch tygodni od pojawienia się sofy w naszym sklepie, klienci wykupili cały zapas produktów. To świadczy o tym, że cieszy się ona szalenie wysoką popularnością - przyznał wówczas w rozmowie z portalem by24.org kierownik jednego ze sklepów, w którym dostępna była "Armata".

Zestrzelenie samolotu Malaysia Airlines

Pod koniec ubiegłego miesiąca śledczy poinformowali, że rakieta Buk, którą zestrzelono samolot malezyjskich linii lotniczych Malaysia Airlines (lot MH17) nad wschodnią Ukrainą, pochodziła z Rosji.

Śledztwo wyjaśniające przyczyny katastrofy samolotu lecącego z Kuala Lumpur do Amsterdamu, było kontrolowane przez holenderską prokuraturę wspólnie z przedstawicielami Malezji, Belgii, Ukrainy i Australii.

W katastrofie, która miała miejsce 17 lipca 2014 roku, zginęło 298 osób. Większość pasażerów była obywatelami Holandii.