Kiedy Stanisław Barabasz próbował zachęcić innych do jazdy na dwóch deskach własnego pomysłu słyszał: „U nas to się nie przyjmie, nie ma zupełnie zastosowania”. Nie poddał się, gdyż od dziecka miał pociąg do niebezpiecznych zabaw, które dzisiaj nazywamy sportem.

Zimą 1888 roku Barabasz przybył na polowania do znajomego Karola Dettloffa, zarządcy majątku ziemskiego w Cieklinie i zamieszkał w tamtejszym dworze. Kiedy spadł obfity śnieg, trudno było poruszać się na piechotę, a tym bardziej polować. Rozwiązaniem tego problemu wydały mu się dwie niepozorne deski. Przez lata wygląd i kształt nart ewoluował. Na nartach, które miały się przecież nie przyjąć, zaczęto w Polsce jeździć, a nawet je produkować.

„Maia nart” to subiektywna historia narciarstwa, głównie tatrzańskiego. Wydawnictwo zachęca do lektury w ten sposób: „Zapraszamy na wycieczkę, a właściwie na wyrypę przez lata i góry: będziemy towarzyszyli Stanisławowi Barabaszowi w jego pierwszych próbach jazdy na dwóch deskach, wraz z narciarzami lwowskimi przemierzymy bezdroża Czarnohory. Dowiemy się, jakiego sprzętu w czasach początków używano, jak się ubierano, czym narty smarowano, aż wreszcie, jak sobie z narciarskiego rzemiosła i żywota żartowano i jak o nim pisano. Będziemy kibicowali Mariuszowi Zaruskiemu podczas jego legendarnego zjazdu z Kościelca oraz polskim zawodnikom, gdy rywalizowali na Wielkiej Krokwi, Kasprowym i na skoczniach i trasach za granicą. Wreszcie poznamy narciarskich mistrzów – tych pierwszych, przemierzających na nartach tatrzańskie bezdroża i wytrwale doskonalących swoją technikę, tych startujących głównie w zawodach krajowych, i tych, którzy rozsławili Polskę na świecie.” - czytamy.


Dwa tomy stanowią potężne kompendium wiedzy o największych nazwiskach, rozwoju techniki i sprzętu, a nawet strojach do jazdy na nartach.