Jak podaje WysokieNapiecie.pl, poznańska placówka Lidla została wybudowana według nowego projektu i z wykorzystaniem nowych rozwiązań – w tym stacji z dwoma miejscami do ładowania aut o napędzie elektrycznym.

Co istotne dla kierowców naładować samochód będzie można za darmo w godzinach działania sklepu. Jak czytamy w artykule, „sklep jest zasilany w energię elektryczną m.in. za pomocą paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu. Do ogrzewania i chłodzenia (pasywnego) przez posadzkę zostanie wykorzystana energia geotermalna dostarczana za pomocą gruntowych pomp ciepła.”

Portal WysokieNapiecie.pl podaje także, że wkrótce kolejne sklepy niemieckiej sieci w Polsce mogą zostać wyposażone w podobne stacje. W Europie coraz więcej sieci handlowych decyduje się na podobne rozwiązania. W Polsce szybkie stacje ładowania buduje także IKEA.

Jak czytamy w artykule, „zgodnie z rządowym projektem w Polsce do 2020 roku powinno powstać 6 tys. zwykłych i 400 szybkich punktów ładowania samochodów elektrycznych. Zgodnie z unijnymi przepisami przynajmniej 10 proc. z nich powinna być ogólnodostępna. W tej chwili szacunkowa liczba wszystkich punktów ładowania w Polsce wynosi 400 (niespełna 200 stacji).”