Od meczu Legii Warszawa z Realem Madryt minęło kilka dni, a mimo to hiszpańskie media wciąż punktują kibiców z Polski. Tym tematem zajęła się telewizja MEGA, która w 3-minutowym materiale zabrała najgroźniejsze obrazy wtorkowych zamieszek. 

Redakcja legia.sport.pl przetłumaczyła komentarz hiszpańskiego prezentera.

Policja otoczona. Hiszpańscy policjanci okrążeni przez ultrasów z Polski. Atakowani od tyłu. Te zdjęcia są straszne, bardzo niepokojące. Prawdziwa zasadzka" - zapowiada na początku dziennikarz. - Policja mówi, że to najgorsi kibole jakich widziała. Dlaczego najgorsi? Bo nie obawiają się niczego. Atakują zastraszają, idą na wszystkich i przeciw wszystkim

 -  Policja, która pierwszy raz była uzbrojona w cały sprzęt ochronny, nie ma wątpliwości: to najgorsi ultrasi, którzy przybyli do Madrytu. Ultrasi niemożliwi do zastraszenia, okiełznania. Idioci bez mózgu -puentuje reportaż prezenter.

Kibicowska brać

Choć zachowanie kibiców w Madrycie jest skandaliczne i zostało potępione także przez polskie media, głos w sprawie zabrało Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa. Jej członkowie są zdziwieni obarczeniem ich odpowiedzialnością za haniebne wydarzenia przed meczem.

- Już na miejscu zbiórki, wybranym przez nas zgodnie z sugestiami organizatorów, zachowanie policji było bardzo agresywne, prowokacyjne i miało swój dalszy ciąg podczas przemarszu na stadion, jak i przed samym stadionem. Kibice, w tym także kobiety i dzieci, byli w czasie drogi bez powodu atakowani, bici, wyciągani z tłumu, co w rezultacie powodowało wzrost napięcia i nerwowość wśród naszych fanów. Osoby ze Stowarzyszenia, które starały się zapobiec eskalacji wydarzeń, również były traktowane przez policję agresywnie, a ponadto policja nie dopuściła ich na plac zbiórki, co dodatkowo wpłynęło na dalszą możliwość organizacji przemarszu- czytamy na fanpage’u stowarzyszenia.

Legia wprowadzi zmiany?

W środę na briefingu prasowym dyrektor Legii ds. komunikacji z mediami Seweryn Dmowski zapowiedział, że w związku z zajściami w Madrycie zmieni się model sprzedaży biletów i organizowania wyjazdów sympatyków warszawskiego zespołu na mecze. Od tej pory obowiązki stowarzyszenia kibiców w całości ma przejąć klub.

- To wcale nie oznacza, że kluby mają odpowiednie narzędzia, żeby te wyjazdy należycie zorganizować i zdusić eskalację przemocy - zauważył Dmowski.

Łącznie hiszpańska policja zatrzymała trzynastu kibiców Legii Warszawa Większość z nich została aresztowana w związku z udziałem w zamieszkach pod stadionem Santiago Bernabeu, poprzedzających mecz piłkarskiej LM. Są oni oskarżeni o czynną napaść na funkcjonariuszy madryckiej policji.

Wśród dziewięciu Polaków wypuszczonych w czwartek na wolność siedmiu to uczestnicy wieczornych starć z policją przed stadionem. Na dwóch pozostałych ciąży tymczasem zarzut kradzieży z użyciem siły.