To uczucie zna niejeden kierowca. Gdy jeździ się w pojedynkę, prawa noga sama robi się cięższa; gdy jedziesz z kimś, odpowiedzialność rośnie, a skłonność do wygłupów maleje. Pomyśl teraz, co czułem, wsiadając do nowej Kia Sorento wraz z... sześcioma członkami załogi, bo właśnie tyle jest w stanie zabrać na pokład koreański SUV.

Stres szybko minął, gdy okazało się, z jaką maszyną mam do czynienia. Nie ukrywam, że linie nadwozia projektantów koncernu przypadają mi do gustu, no ale to nie wygląd czy dizajn mierzą się ze wzburzonymi wodami dróg. Na szczęście Sorento naszpikowana jest systemami bezpieczeństwa. Ma m.in. autonomiczny system hamowania awaryjnego (nie był mi potrzebny), asystenta pasa ruchu (przydaje się w długich trasach, gdy koncentracja słabnie), system rozpoznawania znaków drogowych (gdy się zagapisz i coś przegapisz) czy układ monitorowania martwego pola w lusterkach(moim zdaniem "must have", nie powinno się sprzedawać samochodów bez niego). Po tych przykładach z długiej listy systemów bezpieczeństwa w Sorento nie muszę dodawać, że kilkusetkilometrowa jazda, to nie była walka jak w szkwał, ale relaksujące żeglowanie jak na którymś z polskich pięknych jezior. Bezpieczeństwo bezpieczeństwem, ale nie tylko ono stanowi o klasie tego auta. Zacząłem doceniać dobre automatyczne skrzynie biegów odkąd jeżdżę z małymi dziećmi. Manual to czasem rwanie, nierówna jazda. Tu maluchy śpią jak zaczarowane. Ma na to wpływ również napęd 4WD Dynamax - cichutki, ale zrywny, gdy zajdzie potrzeba. Jak każdy facet jestem trochę gadżeciarzem, więc doceniam wszystkie drobne, ale ułatwiające życie patenty. W Kia Sorento są to m.in. bezkluczykowe otwieranie auta, automatyczna pokrywa bagażnika czy elektryczny fotel kierowcy z podparciem uda. Mam teorię, że diabeł funkcjonalności tkwi w szczegółach. Cenię marki myślące o wszystkim. Nawet o tym, że w trasie, moim znajomym a przede wszystkim dzieciom może dokuczać... słońce! Tu pomyślano i o tym, w Sorento są rolety dla pasażerów drugiego rzędu.

Sama jazda to czysta przyjemność. Układ kierowniczy świetnie wyczuwa położenie kół i bardzo szybko reaguje na polecenia kapitana, tfu, kierowcy. Muszę się przyznać, że kłamałem we wstępie do artykułu, pisząc o wyprawie w nieznane. Brzmiało to dobrze i pachniało przygodą, ale w Sorento masz Kia Conncected Services z usługami TomTom (m.in. wskazującymi korki na żywo, z 7-letnim planem aktualizacji map), a z  takim system nawigacji raczej "nieznane" nie istnieje.

Nie ma się więc co dziwić, że nad jezioro Świętajno Narckie dojechaliśmy szybko i nie zbaczając z drogi. Zdziwiłem się tylko trochę, widząc tam co najmniej kilka Kia Sorento, z różnych okresów. Czyżby to auto było tak popularne wśród urlopowiczów lubiących podróżować całymi rodzinami? Po powrocie sięgnąłem do statystyk. I rzeczywiście, to lubiana przez Polaków marka, która towarzyszy nam od 2003 r. Na przestrzeni tych lat kupiliśmy ponad 6 tysięcy nowych modeli tych samochodów. I ja też myślę, że to nie tylko opcja na testowy weekend, ale na znacznie dłuższą przygodę. Tym bardziej jeśli doda się do tego to, że w tegorocznym rankingu Initial Quality opublikowanym przez J.D. Power wygrała nie tylko sama marka Kia, ale w swojej kategorii również Sorento. Co to za ranking? Dotyczy on niezawodności, a układany jest nie przez dziennikarzy, a przez użytkowników najnowszych aut wskazujących usterki. Ci jeżdżący Kia nie mieli czego zgłaszać.