Relacja nadawana dla NBC bezpośrednio z pola bitwy w Iraku przez reportera wojennego Davida Blooma urwała się w pół słowa. Kiedy w eterze zapadła cisza, odbiorcy na całym świecie wstrzymali dech. Czuli, że stało się najgorsze. Byli pewni, że niespełna 39-letniego, utalentowanego dziennikarza dosięgnęła kula snajpera.

Mylili się. Bloom zmarł na wojnie na jak najbardziej cywilną przypadłość, trombozę, czyli zakrzepicę żył głębokich. Fragment zakrzepu powstałego w jego nodze oderwał się i wraz z krwią powędrował do prawego przedsionka serca, prawej komory, a stamtąd usiłował wcisnąć się do tętnicy płucnej. Gdyby był mniejszy, pewnie wszystko skończyłoby się na zatorze w płucach i duszności. Ale zakrzep był olbrzymi i zablokował krążenie w sercu. Okazał się równie śmiertelny, jak kula prosto w serce.

Nie musiało tak być. Zaledwie kilka dni wcześniej, jeszcze w kraju, lekarz zaniepokojony pierwszymi alarmującymi objawami zalecił reporterowi konsultację u specjalisty, wykonanie badań i podjęcie terapii. Bloom zignorował te sugestie, łyknął kilka aspiryn i rzucił się w wir pracy. Kilka godzin w samolocie, a potem dni spędzane w samochodzie opancerzonym zrobiły swoje. Ale dlaczego ten obiecujący dziennikarz, facet w kwiecie wieku, silny, kochający i kochany mąż i ojciec trzech córek zlekceważył pierwsze objawy niebezpieczeństwa? Dlaczego zignorował sugestie lekarzy?

Bo tak właśnie postępują mężczyźni.

Podczas wielkiej konferencji Science Euroforum w Barcelonie w 2008 r. eksperci zastanawiali się, dlaczego mężczyźni żyją krócej niż kobiety.

- Walczą na wojnach, testosteron pcha ich do podejmowania ryzykownych zachowań, wdają się w bójki - brzmiała pierwsza hipoteza. Tylko dlaczego sto lat temu, kiedy wojen wszak nie brakowało, statystyczny mężczyzna żył zaledwie rok krócej od swojej żony, a współcześnie ta różnica urosła już do 5-7 lat? W Polsce sprawa ma się jeszcze gorzej: średnia życia mężczyzn wynosi zaledwie 72 lata, o całe osiem lat mniej niż u kobiet.

Ze statystyk opracowanych na Rutgers University wynika, że najpoważniej chorują i najkrócej żyją faceci hołdujący stylowi "macho". Oni właśnie nie dość, że rzadko kiedy szukają pomocy lekarskiej, to również najbardziej skłonni są lekceważyć diagnozy i zalecenia specjalistów. Faceci dbają o swoje auta lepiej niż o swoje ciała. Regularnie chodzą na przegląd do mechanika, ale jak ognia unikają lekarza.

DUŻO ZA NIEWIELE

Do wykrycia najbardziej powszechnych chorób nie trzeba wymyślnych i kosztownych metod: tomografii pozytronowej, rezonansu magnetycznego, tajemniczego holtera czy nawet ultrasonografii. Często wystarczy analiza krwi i moczu, pomiar ciśnienia czy choćby pomiar obwodu w pasie. Jeśli ktoś nie ma możliwości wykonania badań bezpłatnie, warto wydać trochę pieniędzy i zainwestować we własne zdrowie. To kosztuje niewiele więcej niż coroczny przegląd techniczny auta.

TE BADANIA KAŻDY MĘŻCZYZNA POWINIEN ROBIĆ REGULARNIE:

1. Badanie dentystyczne Po co: wykrywają ubytki próchnicze w zębach i choroby dziąseł. Jak często: raz w roku od 18. do 60. roku życia, po sześćdziesiątce - według zaleceń lekarza.

2. EKG Po co: kontroluje kondycję serca, pozwala wykryć chorobę wieńcową, zawał serca, stany pozawałowe, arytmię. Jak często: raz na 1-3 lata między 40. a 50. rokiem życia, później co roku.

3. Pomiar ciśnienia krwi Po co: wykrywa nadciśnienie. Jak często: raz na pół roku (jeśli ciśnienie jest wyższe niż 140/90 lekarz może zalecić częstsze kontrole).

4. Badania poziomu cholesterolu, trójglicerydów, HDL i LDL w surowicy krwi, czyli tzw. lipidogram Po co: wykrywają predyspozycje do miażdżycy naczyń krwionośnych. Jak często: co 3-5 lat w wieku 18-40 lat; co 2 lata w wieku 40-50 lat, później co rok.

5. Morfologia krwi z rozmazem, OB, poziom glukozy we krwi Po co: dają pojęcie o ogólnym stanie zdrowia i odporności, wykrywają niedokrwistość, choroby pasożytnicze, stany zapalne, alergie, cukrzycę. Mówią o kondycji nerek i wątroby. Wysoki poziom OB może wskazywać na trwający stan zapalny, choroby krwi, nowotwory. Jak często: raz w roku.

6. Test PSA Po co: pozwala wcześnie wykryć raka prostaty. Jak często: co kilka lat po ukończeniu 55. roku życia.

7. Densytometria Po co: pozwala na wczesne wykrycie osteoporozy, osłabienia kości prowadzącego do złamań. Jak często: jednorazowo po ukończeniu 65. roku życia.

8. Badanie wzroku Po co: pozwala dobrać odpowiednie okulary korekcyjne, badanie dna oka wykrywa nadciśnienie, cukrzycę, miażdżycę, jaskrę, zaćmę, a także... początki cukrzycy. Jak często: co 2-3 lata w wieku 40-50 lat, co roku po pięćdziesiątce.

9. Badanie słuchu Po co: wykrywa stany zapalne, uszkodzenia błony bębenkowej, ubytki słuchu. Jak często: co 5 lat w wieku 40-50 lat, co roku po pięćdziesiątce.

10. USG jamy brzusznej Po co: pozwala wykryć choroby układu moczowego, kamicę, nerkową, choroby trzustki, wątroby, dróg moczowych i nerek, przerost i nowotwory prostaty. Jak często: co 5 lat w wieku 30-40 lat, co 3 lata w wieku 40-50 lat, co 2-3 lata po pięćdziesiątce.

11. Badanie ogólne moczu Po co: pozwala rozpoznać choroby układu moczowego, cukrzycę, żółtaczkę, niewydolność wątroby. Jak często: raz w roku.

12. Sigmoidoskopia; kolonoskopia Po co: pozwala na wczesne wykrycie nowotworów jelita grubego. Jak często: raz na 5 lat po skończeniu sześćdziesiątki.

13. Badanie per rectum Po co: pozwala wcześnie wykryć nowotwory jelita grubego, szczeliny odbytu, hemoroidy. Jak często: raz w roku po ukończeniu 45. roku życia.