Centrum Badania Opinii Społecznej na przełomie czerwca i lipca przepytało respondentów między innymi o preferencje muzyczne. I jeśli uważacie, że większość z nich odpowiedziała, że najchętniej słucha disco polo to… cóż, macie rację. Aż 63% badanych przyznało, że gatunek tworzony przez Zenona Martyniuka najbardziej trafia w ich gusta. Disco polo cieszy się największym uznaniem wśród mieszkańców wsi (80% z nich twierdzi, że lubi właśnie ten gatunek - najczęściej są to osoby o wykształceniu średnim, zawodowym lub podstawowym). Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy dużych miast (tych, które mają powyżej 500 tysięcy mieszkańców) nie lubią “przez te oczy zielone oszaleć” - 32% z nich również deklaruje sympatię do disco polo. CBOS dodaje również, że fani disco polo częściej niż pozostali twierdzą, że odczuwają dumę ze swojej narodowości.

Odpowiedzi na pytanie o ulubiony gatunek muzyczny prezentowały się jednak nieco inaczej. Najczęstszą odpowiedzią wśród respondentów był pop - to ulubiony gatunek 29% z nich. Disco polo znalazło się na drugim miejscu z wynikiem 20%. Na najniższym stopniu podium zameldowała się muzyka rockowa, która jest pierwszym wyborem 19% ankietowanych.

Gdzie Polacy słuchają muzyki?

CBOS sprawdził również, gdzie i jak często nasi rodacy cieszą się muzyką. Aż 86% respondentów przyznało, że słucha muzyki przynajmniej kilka razy w tygodniu, a jej źródłem najczęściej jest radio (68%). Na drugim miejscu jest telewizja (39%) i bezpłatne platformy w internecie. Po płyty CD lub DVD sięga regularnie 14%, 11% wciąż korzysta z plików mp3, 8% z płatnych serwisów streamingowych, a zaledwie 2% z płyt winylowych. A co z muzyką na żywo? Tylko 8% ankietowanych odpowiedziało, że regularnie chodzi na koncerty.

Jeden z komentujących na Twitterze CBOS-u zwrócił uwagę, że odsetek ludzi, którzy w 2017 roku nie sięgnęli po żadną książkę jest niemal identyczny do tego, który deklaruje słuchanie disco polo. Przypadek? Cóż, pewnie tak...