Kilka miesięcy temu w Polsce doszło do interesującego wydarzenia. Otwarto butelkę Old Vatted Glenlivet 1862, czyli najstarszej whisky na świecie. Firma Wealth Solutions, która organizowała to wydarzenie, wpadła na pomysł stworzenia Spirit Watches – zegarków zawierających niewielką fiolkę z kroplą owej whisky.

Teraz do sprzedaży trafił inny, równie ciekawy przedmiot kolekcjonerski. Firma Lux Coin we współpracy z mennicą Perth Mint stworzyła bowiem Whisky Coin – monetę z kroplą 156-letniej whisky w środku. Co ciekawe, w całym przedsięwzięciu ciekawy jest nie tylko wiekowy trunek, ale także sama moneta. Numizmat pochodzi bowiem z Tuvalu – wyspiarskiego państwa na południowym Oceanie Spokojnym. Jeśli chcielibyście tam dolecieć z Polski, musicie być gotowi na trwającą ponad 35 godzin podróż, podczas której konieczne są aż cztery przesiadki (w Monachium, San Francisco, Nadi i Suvie). Tuvalu należy do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, dlatego też na monecie widnieje wizerunek królowej Elżbiety II.

 


Kolekcjonerzy muszą się jednak przygotować na spory wydatek. Firma Lux Coin przygotowała zaledwie trzysta egzemplarzy Whisky Coin, a każdy z nich został wyceniony na 7900 euro.