Gdy dom aukcyjny Sotheby’s ogłosił, że wystawia na sprzedaż „Dziewczynę z balonem”, czyli jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Banksy’ego, można było być niemal pewnym, że obraz zostanie sprzedany za sporą sumę. I rzeczywiście – dzieło anonimowego Brytyjczyka zostało zlicytowane za ponad milion funtów. Wówczas stało się jednak coś, czego nikt ze zgromadzonych na aukcji z pewnością się nie spodziewał – uruchomiono zamontowaną w ramie obrazu niszczarkę, która częściowo przerobiła „Dziewczynę z balonem” na papierowe paski.

 

Jak się okazało, akcja została zaplanowana kilka lat wcześniej. Sam artysta zamieścił w internecie film, na którym widać proces montowania niszczarki w ramie obrazu. Trudno powiedzieć, co Banksy chciał przez to powiedzieć. Bo jeśli jego zamiarem było wysłanie w świat przekazu, że prawdziwa sztuka nie jest na sprzedaż, to chyba średnio mu się to udało. Eksperci twierdzą, że towaszyszący całej akcji rozgłos sprawił, że wartość „Dziewczyny z balonem” wzrosła co najmniej dwukrotnie, a na zdarzeniu skorzystali wszyscy zainteresowani – nabywca dzieła (który z pewnością jest zadowolony, że wszedł w posiadanie tak znanego obrazu), dom aukcyjny oraz rzecz jasna sam Banksy.

Kim jest Banksy?

Pomimo wieloletnich prób zdemaskowania artysty, ten nadal pozostaje anonimowy. Osobą, która zarejestrowała domenę strony Banksy’ego, jest fotograf Stephen Lazarides, który wielokrotnie uważany był za prawdziwą tożsamość artysty. On sam jednak twierdzi, że jest wyłącznie menadżerem Banksy’ego. Jakiś czas temu świat obiegła wiadomość, że za pseudonimem może się kryć założyciel Massive Attack Robert Del Naja, jednak te pogłoski również nigdy nie zostały w przekonujący sposób potwierdzone.