Nawet jeśli ktoś nie śledzi zbyt uważnie poczynań artystów na rodzimym rynku muzycznym, to raczej nie będzie miał większych problemów ze wskazaniem najpopularniejszych wykonawców w mijającym roku. Taco Hemingway i Quebonafide – zarówno jako duet Taconafide, jak i oddzielnie – zdominowali zestawienia w obu serwisach. Utwór „Tamagotchi” był najchętniej streamowanym utworem w Spotify, a klip do niego najpopularniejszym na YouTube (jak dotąd został odtworzony ponad 60 milionów razy). Artyści (w kolejności Taco Hemingway, Quebonafide i jako Taconafide) zajęli trzy czołowe miejsca na liście najpopularniejszych w Polsce (mowa o Spotify). Na czwartym i piątym miejscu uplasowali się Dawid Podsiadło i Imagine Dragons. Problemy polskiego rynku muzycznego nie są zatem tak wielkie, jak sądzą niektórzy.

 

Zestawienie najpopularniejszych klipów na YouTube dość wiernie oddaje gusta Polaków, bo to wszak najchętniej używany serwis muzyczny w kraju. Na drugim miejscu, za wspomnianym „Tamagotchi”, znalazł się Sławomir z utworem „Ty mała znów zarosłaś”, a na trzecim Cleo i „Łowcy gwiazd”.

Top 10 polskich teledysków na YouTube:

 1. Taconafide - Tamagotchi

 2. SŁAWOMIR - Ty mała znów zarosłaś

 3. Cleo - Łowcy Gwiazd

 4. C-BooL - Wonderland

 5. Paweł Domagała - Weź nie pytaj

 6. Męskie Granie Orkiestra 2018 (Kortez, Podsiadło, Zalewski) – Początek

 7. BLACHA - Mademoiselle

 8. KALI - 30 KMH

 9. ReTo - UA

 10. Margaret - Byle Jak

Polacy cenią Męskie Granie

Wracając jeszcze do Spotify, to oczywiście w 2018 roku w Polsce słuchano nie tylko Taco i Quebo. Sporą popularnością cieszył się Dawid Podsiadło – zarówno solo, jak i we współpracy z Kortezem i Krzysztofem Zalewskim. Utwór „Początek”, nagrany na potrzeby tegorocznej trasy koncertowej Męskie Granie, zajął trzecie miejsce na liście najchętniej streamowanych utworów, dając się wyprzedzić jedynie „Tamagotchi” i „Małomiasteczkowemu”.

Najchętniej streamowani artyści:

1. Taco Hemingway

2. Quebonafide

3. Taconafide

4. Dawid Podsiadło

5. Imagine Dragons

Najchętniej streamowane utwory:

1. Tamagotchi – Taconafide

2. Małomiasteczkowy – Dawid Podsiadło

3. Początek – Męskie Granie Orkiestra 2018

4. In My Mind – Dynoro & Gigi D’Agostino

5. One Kiss – Calvin Harris with Dua Lipa

Najchętniej streamowane albumy:

1. Taconafide – Soma 0,5 mg

2. Dua Lipa – Dua Lipa

3. Dawid Podsiadło – Małomiasteczkowy

4. Taco Hemingway – Café Belga

5..Otsochodzi – Nowy Kolor