Mamy wrażenie, że z każdym dniem kurczy się zbiór przedmiotów, których nie można kupić za pośrednictwem aukcji internetowej. Przez internet można nabyć praktycznie wszystko – o ile rzecz jasna dysponuje się odpowiednią kwotą pieniędzy. Nawet liczący kilkadziesiąt milionów lat szkielet jednego z najgroźniejszych drapieżników w historii planety.

Sprzedający twierdzą, że oferowany przez nich szkielet jest „prawdopodobnie jedynym szkieletem małego tyranozaura na świecie”. Został znaleziony cztery lata temu przez niejakiego Roberta Dietricha, który określa sam siebie jako „profesjonalnego łowcę skamielin”. Szkielet na pewien czas był eksponatem w Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu w Kansas, ale teraz Robert wraz ze swoim bratem Alanem postanowili wystawić go na sprzedaż na eBayu. Cena wywoławcza – 2,95 milionów dolarów.

Szkielet tyranozaura wystawiony na sprzedaż na eBayuSzkielet tyranozaura wystawiony na sprzedaż na eBayu eBay

Fakt, że handel kośćmi dinozaurów jest legalny może być nieco szokujący z polskiej perspektywy, ale prawo w Stanach Zjednoczonych stanowi jasno – jeśli te zostały znalezione w ziemi należącej do prywatnego właściciela, to należą do niego. Bracia próbowali sprzedać szkielet różnym muzeom i innym publicznym instytucjom, ale jak dotąd nie udało im się dobić targu.

Tego typu działania nie podobają się oczywiście paleontologom i innym naukowcom, którzy uważają je za szkodę dla nauki. Nie wszyscy prywatni nabywcy decydują się bowiem na udostępnienie swojej własności badaczom. Często są nimi popularni celebryci – w 2007 roku czaszka dinozaura (jak się później okazało – skradziona) została sprzedana Nicolasowi Cage’owi, który na aukcji przelicytował Leonardo DiCaprio. Gdy jakiś czas temu swoje pamiątki wyprzedawał Russel Crowe, jedną z nich również była czaszka dinozaura – co ciekawe, kupiona wcześniej od wspomnianego DiCaprio.