Rozdzielenie obu tych kategorii wydaje się dość dziwne, bo jakby nie patrzeć „ironiczne” oglądanie mające na celu naśmiewanie się z głupoty pewnych programów (lub ich bohaterów) jest przecież formą rozrywki. Organizator badania, czyli firma Wavemaker, postanowiła jednak potraktować te kwestie oddzielnie. Bez kolejnych dygresji przyjrzyjmy się jego wynikom, bo te są całkiem interesujące.

Chęć doświadczenia rozrywki to główny powód, dla którego ludzie decydują się oglądać telewizję – tak odpowiedziało 59% respondentów. Dla mniej niż połowy z nich (a konkretnie – dla 46%) telewizja stanowi przede źródło informacji o świecie, a dla odpowiednio 36% i 35% pomaga zabić nudę i oderwać się od szarej codzienności. Interesująca jest odpowiedź 9% respondentów, dla których programy telewizyjne są przede wszystkim obiektem kpin. Co ciekawe, taką motywację przejawiają głównie ludzie młodzi, czyli z przedziału wiekowego 18-24 lata. Im człowiek starszy, tym traktuje telewizję poważniej. Trudno ocenić, czy to dobrze, czy źle.

Wybrane powody oglądania telewizjiWybrane powody oglądania telewizji Wavemaker

A co właściwie oglądamy „dla beki”? Cóż, obecność paradokumentów w czołówce takiego zestawienia nie powinna nikogo dziwić – widzowie wśród swoich ulubionych programów wymieniają „Chłopaków do wzięcia”, „Trudne sprawy”, „Damy i wieśniaczki” oraz, co ciekawe, „Wiadomości” w Telewizji Polskiej. Ostatni z wymienionych programów może się więc szczycić sporym wyróżnieniem – to jedyny program informacyjny, który znalazł się w tym gronie.

Programy oglądane dla beki - świadomość spontanicznaProgramy oglądane dla beki - świadomość spontaniczna Wavemaker

Programy oglądane dla beki - świadomość wspomaganaProgramy oglądane dla beki - świadomość wspomagana Wavemaker

Badanie zjawiska oglądania telewizji dla beki Wavemaker zrealizował we współpracy z panelem Ariadna w kwietniu 2019 roku na ogólnopolskiej próbie N= 2165 dorosłych telewidzów z dostępem do internetu. Pomysłodawcą badania był Vadim Makarenko, wydawca Wyborcza.tech.