Wybór daty emisji „Czarnobyla” okazał się strzałem w dziesiątkę. Stacja HBO nie tylko zatarła (przynajmniej częściowo) złe wrażenie po finałowym sezonie „Gry o tron”, ale jednocześnie udowodniła, że nadal potrafi tworzyć telewizję na najwyższym poziomie. Opowiadający wiadomą historię „Czarnobyl” zdobył uznanie widzów na całym świecie i jest obecnie najwyżej ocenianym serialem w historii (w serwisie IMDB).

 

Główną osią serialu jest nie tyle historia samej katastrofy w elektrowni atomowej – chociaż rzecz jasna poświęcono jej odpowiednio dużo czasu antenowego – ale to, co dzieje się później. Władze radzieckie w serialu Craiga Mazina nie są, delikatnie mówiąc, przedstawione w dobrym świetle. Serial przedstawia działaczy komunistycznych większego i mniejszego kalibru, którzy najpierw nie przyjmują do wiadomości tego, co się wydarzyło, a następnie usiłują za wszelką cenę ukryć prawdę przed światem.

O czym będzie rosyjski „Czarnobyl”?

Takie przedstawienie historii nie spodobało się rzecz jasna Rosjanom, którzy zarówno przyczyny samej awarii, jak i to, co wydarzyło się później, postrzegają nieco inaczej. Stąd pomysł, aby pokazać światu swoją wersję wydarzeń. I to bez zbędnej zwłoki, bo zdjęcia do rosyjskiej (chociaż w tym kraju zapewne mówi się „prawdziwej”) wersji już wystartowały. Za produkcję odpowiada stacja NTV, należąca do koncernu Gazprom. Za reżyserię odpowiada Aleksiej Muradow – człowiek, który ma na koncie serial o Gieorgiju Żukowie). Co ciekawe, serial ma się skupiać na nieco innych aspektach, niż ten autorstwa HBO – w rosyjskiej wersji antagonistą ma być agent CIA, który na kilka miesięcy przed katastrofą przyjeżdża na Ukrainę i podejrzanie interesuje się czarnobylską elektrownią, a na jego trop wpadają agenci KGB.

Rosyjski „Czarnobyl” – kiedy premiera?

Większość zdjęć do rosyjskiej wersji „Czarnobyla” powstaje na Białorusi, a serial ma zadebiutować na jesieni 2019 roku.