Pomysł raczenia się alkoholem za pomocą inhalacji nie jest czymś szczególnie nowym. W ostatnim czasie zyskuje jednak na popularności – na razie w Wielkiej Brytanii. Na czym to dokładnie polega?

Za produkcję balonów z wódką w stanie gazowym odpowiada amerykańska firma Vapshot. Alcohol mist – bo taką nazwę nosi ten produkt – kosztuje 5 funtów i pozwala na przyjęcie alkoholu w ilości, która gwarantuje błyskawiczne wprawienie się w imprezowy nastrój. Użycie słowa „błyskawiczne” nie jest tu nadużyciem. Dzięki temu, że alkohol trafia do płuc, zamiast do żołądka, jest natychmiastowo transportowany do układu krwionośnego, więc na efekty jego działania nie trzeba długo czekać. Co ciekawe, nie trwają one zbyt długo – według producenta technologii około 15-20 minut. 

 

Sposób wprowadzania alkoholu do organizmu za pomocą inhalacji jest jednak na tyle nietypowy, że budzi wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa. Jeden z urzędników z hrabstwa Kent stwierdził, że tego typu praktyki mogą mieć druzgocący wpływ na zdrowie – zarówno krótko, jak i długoterminowo. Przedstawiciel firmy stojącej za technologią inhalacji odpowiedział, że nie ma absolutnie żadnych dowodów na to, że wdychanie wódki jest szkodliwe.