Zapewne wielu z was kojarzy grę planszową Monopoly (w Polsce bardziej znaną pod nazwą „Eurobiznes”). Jej klasyczna odmiana polega na nabywaniu nieruchomości na danych ulicach (lub miastach) i czerpanie z nich korzyści. Przez lata gra doczekała się jednak wielu mutacji, w których rozgrywka była mniej lub bardziej zmodyfikowana (jak choćby w „Monopoly dla millenialsów”, w którym kolekcjonuje się wspomnienia, bo na nieruchomości i tak nikogo nie stać).

Ms Monopoly – tu kobiety zarabiają więcej

Zasady zmieniły się również w najnowszej wariacji na temat popularnej planszówki nazwanej Ms Monopoly. Twórcy, czyli firma Hasbro, reklamuje nową wersję jako „zabawne, nowe spojrzenie na grę, która tworzy świat, gdzie kobiety cieszą się przewagą zazwyczaj przypisywaną mężczyznom”. Twarzą gry jest Ms Monopoly – siostrzenica Pana Monopoly, która ma zwrócić uwagę na fakt, że wśród wynalazców i przedsiębiorców możemy znaleźć także kobiety.

Ms MonopolyMs Monopoly Hasbro

Sama gra ma nieco inne zasady od swojej klasycznej wersji. W Ms Monopoly zamiast domów i hoteli gracze będą mogli nabywać „rzeczy, którymi nie moglibyśmy się cieszyć, gdyby nie innowacyjne kobiety, które je wymyśliły”. Twórcy wymieniają między innymi WiFi, ciastka czekoladowe, kamizelki kuloodporne i ogrzewanie słoneczne.

Gra zmienia także zasady dotyczące zarabiania pieniędzy. W nowej wersji kobietom z definicji należy się więcej – na przykład za przejście przez pole „Go” otrzymają 240 dolarów, podczas gdy mężczyznom przysługuje standardowa stawka, a więc 200 dolarów. Ta dysproporcja jest zresztą podkreślona w przekazie reklamowym: „To pierwsza gra, w której kobiety zarabiają więcej od mężczyzn”.