Jedna z najpopularniejszych gier towarzyskich na świecie (także w Polsce, choć u nas swojego czasu triumfy święcił jej klon o nazwie „Eurobiznes”) jest kojarzona głównie z dwoma rzeczami. Pierwsza dotyczy głównej aktywności („to ta gra, w której kupuje się domki”), a druga jest związania z długością rozgrywki – całość trwała tak długo, że mało kto miał na tyle cierpliwości, aby doprowadzić rozgrywkę do końca.

Najdłuższe Monopoly w historii

Teraz firma Hasbro – która produkuje „oryginalne” Monopoly – postanowiła wprowadzić nową wersję swojej planszówki. Tym razem rozgrywka nie jest udziwniona na siłę (co w przeszłości często się zdarzało) – zamiast tego została jeszcze bardziej wydłużona. W tradycyjną planszę została „włożona” jeszcze jedna. Zmodyfikowano także zasady – tym razem gra nie kończy się w momencie bankructwa, a gdy ktoś wejdzie w posiadania wszystkich 66 nieruchomości. Mamy więc do czynienia z idealną pozycją na naprawdę długie, zimowe wieczory.

Najdłuższe Monopoly w historiiNajdłuższe Monopoly w historii Hasbro

Monopoly dla kobiet i millenialsów

Twórcy Monopoly co jakiś czas wypuszczają też wersje gry, które dość znacząco odbiegają od oryginału. Jakiś czas temu na rynek trafiło Monopoly dla millenialsów – celem w tym wariancie gry jest kolekcjonowanie wspomnień oraz odwiedzanie modnych miejscówek, ponieważ zgodnie z hasłem na pudełku „na nieruchomości i tak cię nie stać”. Od niedawna można też kupić „Ms Monopoly” – grę, która podkreśla wkład kobiet w historię i uznaje, że kobietom z definicji należy się więcej. Na przykład za przejście przez pole „Go” otrzymają 240 dolarów, podczas gdy mężczyznom przysługuje standardowa stawka, a więc 200 dolarów. Ta dysproporcja jest zresztą podkreślona w przekazie reklamowym: „To pierwsza gra, w której kobiety zarabiają więcej od mężczyzn”.

Monopoly – historia gry

Oryginalne Monopoly po raz pierwszy ukazało się w sprzedaży w 1935 roku. Gra, która obecnie znajduje się w posiadaniu firmy Hasbro, dorobiła się przez lata wielu wersji – niektóre z nich były jedynie kosmetyczne, inne natomiast w znaczny sposób modyfikowały rozgrywkę. Tylko w ciągu ostatnich kilku lat do sprzedaży trafiły między innymi edycje inspirowane „Avengersami”, serialem „Przyjaciele”, grą „Fortnite” oraz taką, która premiuje graczy–oszustów.