Czołówka tegorocznych wyników konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku została zdominowana przez słowa określające najczęściej młode (choć oczywiście nie zawsze) dziewczyny. Tym, którzy nie przesiadują godzinami w internecie (lub nie posługują się na co dzień młodzieżowym żargonem) wyjaśniamy, co te słowa oznaczają.

Alternatywka – kto to jest?

To w zasadzie dość dziwne, że tego słowa zaczęto masowo używać dopiero w 2019 roku. Dziewczyny, które można by określić mianem alternatywek można było spotkać już co najmniej kilkanaście lat temu. PWN definiuje alternatywkę jako „dziewczynę o alternatywnych zachowaniach i upodobaniach”. To określenie, które można odnieść do ogromnej większości przedstawicielek wszelakich subkultur – wcześniej były to „punkówy”, „metalówy”, miłośniczki muzyki gotyckiej oraz emo. Każdą z nich można nazwać alternatywką – być może dlatego, że w ostatnich latach subkultury młodzieżowe mocno straciły na popularności i przekształciły się w jedną. Po prostu alternatywną – taką, w której dziewczęta manifestują swoją odmienność poprzez nietypowy kolor włosów, kolczyki oraz tatuaże.

Kto to jest jesieniara?

Na drugim miejscu znalazło się słowo „jesieniara”. Najkrócej można ją scharakteryzować jako miłośniczkę jesieni, która uwielbia ową miłość manifestować w mediach społecznościowych. Jeśli któraś z waszych znajomych od jakiegoś czasu seryjnie zamieszcza na Instagramie zdjęcia, na których pozuje w płaszczu na tle jesiennych liści i opisuje je hashtagami takimi jak #autumn, #fall, #autumnvibes, a do tego jako ulubione zajęcie wymienia „siedzenie z herbatą pod kocykiem”, to macie do czynienia z jesieniarą właśnie. Na temat słowa z trzeciego miejsca nie ma sensu się rozwodzić – „eluwina” to powitanie, będące pochodną od słowa „elo”.

 

W 2018 roku Młodzieżowym Słowem Roku został „dzban”, który jest określeniem na osobę wykazującą się niezbyt lotnym intelektem, a jeszcze rok wcześniej z największym uznaniem kapituły spotkało się słowo „xD”.