Decydując się na taki krok, Maezawa zdecydowanie zwiększył popularność swojego konta na Twitterze. Cały proces wyglądał bowiem następująco: Japończyk w zamieszczonym na YouTube filmie zapowiedział, że każdy, kto udostępni konkretnego twitta, weźmie udział w loterii, w ramach której będzie mógł wygrać równowartość 9 tysięcy dolarów (Maezawa wypłaca wygraną w jenach). Miliarder ogłosił, że zwycięzców będzie tysiąc, zatem łatwo policzyć, że pula nagród wynosi 9 milionów dolarów. Twitt został udostępniony ponad 4,3 miliona razy.

Dlaczego miliarder postanowił rozdać taką sumę? Nie jest to – jak twierdzi sam zainteresowany – jedynie kaprys bogacza, który nie ma co robić z pieniędzmi. Mazeawa twierdzi, że jego działanie to „eksperyment społeczny”, który ma za zadanie zbadać, czy idea gwarantowanego dochodu podstawowego ma rację bytu we współczesnym świecie. Dodaje, że ma czas i środki, aby po pierwsze rozdać trochę pieniędzy, a po drugie przyjrzeć się, w jaki sposób zostaną wydane i jak zachowają się obdarowani w ten sposób ludzie.

Kim jest Yusaku Maezawa?

Maezawa dorobił się ogromnej fortuny w branży modowej. Jest założycielem internetowego sklepu ZOZO – w 2019 roku sprzedał ponad 50% udziałów w tym biznesie firmie SoftBank, co pozwoliło mu wzbogacić się o 3,7 miliarda dolarów. Kolejne 30% akcji sprzedał Yahoo Japan.

 

44-latek obecnie skupia się głównie na szeroko pojętym korzystaniu z życia. Jakiś czas temu ogłosił, że zostanie pierwszym kosmicznym turystą w ramach projektu SpaceX Starship, gdy ten wreszcie zostanie ukończony. W podróż dookoła Księżyca (bo taki jest cel projektu) chce zabrać ze sobą ośmiu artystów, których zadaniem będzie stworzenie prac na temat ziemskiego satelity.