Okazuje się, że w dobie zmian klimatycznych na celowniku ekologów może pojawić się nawet choinka. Niewinne z pozoru świąteczne drzewko szkodzi planecie - gdy zostanie ścięte, po świętach będzie musiało być zutylizowane, co nie jest obojętne dla środowiska. Wątpliwości budzi też często pochodzenie świerków i jodeł, które trafiają do naszych domów. Jeśli więc nie naturalne, to może sztuczne? Zgoda, ale pod warunkiem, że choinka z plastiku będzie używana przez co najmniej 10 lat - w innym wypadku jej wyprodukowanie i zutylizowanie pozostawia równie duży ślad węglowy.

 

Wypożyczalnia choinek Volvo

Volvo wpadło jednak na pomysł, jak temu zaradzić, a przy okazji przyczynić się do odbudowania zniszczonego w wyniku katastrof naturalnych (huragany) środowiska. Już po raz trzeci Volvo Car Poland przeprowadziło akcję, w ramach której można było „zaadoptować” doniczkową choinkę na czas świąt. W pierwszej edycji swoich opiekunów znalazło zaledwie 200 drzewek. Pod koniec 2019 r. do 27 salonów Volvo w całej Polsce zgłosiło się aż 1200 osób chętnych do wypożyczenia choinki.

Tym razem śniegu zabrakło, ale po choinki zgłosiło się do Volvo 1200 opiekunówTym razem śniegu zabrakło, ale po choinki zgłosiło się do Volvo 1200 opiekunów fot. mat. prasowe

Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli decyzję o wypożyczeniu z naszych salonów świątecznej choinki, a przy okazji zapraszam do wyboru miejsca, gdzie ma pojawić się las zasadzony przez nas w ramach podjętego zobowiązania. Ekologia jest da nas ważna, ale równie ważne jest dla nas zachęcenie innych do dbania o środowisko naturalne. Zasadzimy dziesięć razy więcej drzew niż wypożyczyliśmy w doniczkach. Teraz internauci zdecydują, który z obszarów zostanie zalesiony. Mam nadzieję, że internauci zaangażują się w tę „zabawę”, a my dzięki temu zwrócimy ich uwagę na konieczność zapobiegania wycinaniu drzew i ochrony natury

- komentuje Stanisław Dojs, PR Manager Volvo Car Poland. Po świętach drzewka wracają do salonów, a stamtąd - po przejściu kwarantanny - zostaną przewiezione na tereny zielone, ponownie zasadzone i będą oczekiwać na wypożyczenie podczas kolejnych świąt.

Każdy głos ma znaczenie

W drodze internetowego głosowania na stronie www.choinkavolvo.pl zostanie wyłoniony obszar, gdzie pojawią się nowe nasadzenia. Marka zobowiązała się posadzić 10 mieszanych drzew (zarówno iglastych, jak i liściastych) za każdą wypożyczoną choinkę. W ramach ubiegłorocznej „Wypożyczalni” Volvo posadziło w prywatnym lesie na terenie Nadleśnictwa Cewice na Kaszubach ponad 7 tys. drzew, które rosną na powierzchni ponad 1 hektara. W tym roku drzewa pojawią się w jednym z trzech regionów:

a) okolice Puszczy Knyszyńskiej
b) południowe Kaszuby
c) sąsiedztwo Doliny Chochołowskiej

Gdzie dokładnie? Tego dowiemy się po 17 stycznia. Teraz wszystko w rękach internautów.