Szwajcarzy postanowili udowodnić, że większe nie zawsze oznacza lepsze. Najnowszym dziełem tamtejszej Mennicy Federalnej jest najmniejsza złota moneta na świecie. Zaprojektowany przez grawera Remo Mascheriniego złoty krążek ma średnicę niecałych trzech milimetrów, co czyni go mniejszym od główki zapałki!

Na monecie znalazł się chyba najbardziej zakorzeniony w popkulturze wizerunek Alberta Einsteina, czyli ten, na którym fizyk pokazuje język (jest on inspirowany zdjęciem, które w 1951 roku zrobił Einsteinowi fotograf Arthur Sasse). I choć wartość nominalna monety wynosi jedną czwartą franka szwajcarskiego (co czyni ją... ćwierćfranciakiem?), to jest sprzedawana za kwotę sporo wyższą. Aby wejść w posiadanie jednej z 999 wybitych monet, trzeba liczyć się z wydatkiem 199 franków, czyli około ośmiuset złotych. Każdy z nabywców oprócz monety otrzyma również zestaw składający się z lampki oraz szkła powiększającego, dzięki którym będzie mógł podziwiać każdy detal swojego małego skarbu.

 

Dlaczego na monecie znalazł się wizerunek słynnego fizyka? Szwajcarzy chcą w ten sposób podkreślić związek Einteina z ich krajem - twórca teorii względności mieszkał i studiował w Szwajcarii w latach 1895-1914.

Tak dla kontraktu - największa złota moneta na świecie została stworzona w Australii przez Perth Mint. Ma średnicę osiemdziesięciu centymetrów, waży tonę (!!!), a jej nominał wynosi 1 milion dolarów australijskich. Jej prawdziwa wartość jest jednak dużo większa - szacuje się ją na ponad 50 milionów dolarów.