Jedno z najbardziej znanych dzieł literackich w historii, czyli „Dekameron” Giovanniego Bocaccia traktuje o dziesięciu ludziach, którzy podczas szalejącej w Europie epidemii dżumy schronili się w domu pod Florencją. Czas kwarantanny umilali sobie opowiadaniem historii na różne tematy – od ludzkich przywar, poprzez miłość, aż po te bez szczęśliwego zakończenia.

Obecnie, gdy większość Polaków spędza czas w domach z powodu epidemii koronawirusa, polscy pisarze zdecydowali się na podobny krok. Zaczęło się od Wojciecha Chmielarza (autora kryminałów, znanego głównie ze ”Żmijowiska”, na podstawie którego Canal+ stworzył serial), który na swoim profilu facebookowym zaczął udostępniać powieść w odcinkach. Pisarz zaznaczył na początku, że jest to forma zabawy, która ma na celu oderwać myśli od epidemii, dlatego tekst trafia do sieci w formie surowej – bez redakcji, korekty i pogłębionego researchu.

Po prostu, piszę co mi wpada pod palce, na gorąco, rozdział po rozdziale. Państwo czytacie, bawicie się, jeśli chcecie, możecie w komentarzach wrzucać swoje pomysły i sugestie. Zobaczymy, gdzie to nas zaprowadzi :) Powiem szczerze, być może na manowce. Być może za jakiś czas stwierdzę, że to nie ma sensu i trzeba zakończyć w połowie. Ale z drugiej strony, może uda nam się przeżyć fajna przygodę.

– czytamy na profilu autora na Facebooku, na którym jak dotąd pojawiły się trzy rozdziały powieści.

Inicjatywa przypadła do gustu także innym autorom. Dzień po Chmielarzu pierwszym rozdziałem swojej minipowieści „Trochę kultury” pochwalił się Jakub Ćwiek (autor między innymi „Szwindla” oraz fantastycznych cykli „Chłopcy” i „Kłamca”).

Pomysł spodobał się także Grzegorzowi Kalinowskiemu, który rozpoczął publikowanie odcinków historii o znamiennym tytule „Kwarantanna”.

Jeśli w kontekście obecnej sytuacji możemy mówić o poztywynych skutkach ubocznych, to „pisarska epidemia” zdecydowanie jest jednym z nich. Nie zapomnijcie o obserwowaniu profili autorów, jeśli tworzone przez nich historie przypadły wam do gustu.