Artysta, który pomimo usilnych starań wielu nadal pozostaje postacią anonimową, pochwalił się swoimi najnowszymi dziełami. Te – w przeciwieństwie do poprzednich – nie powstały na murze, zewnętrznej ścianie budynku ani w innym miejscu, w którym mogłyby być podziwiane przez przypadkowych przechodniów. Banksy przestrzega bowiem zasad społecznej izolacji, a konsekwencją takiej sytuacji są prace, które artysta stworzył we własnej łazience.

 

Chociaż Banksy – a raczej jego twórczość – od dawna jest znana na całym świecie, to naprawdę głośno zrobiło się o niej w 2018 roku. Wówczas tuż po zakończeniu licytacji „Dziewczyny z balonem”, czyli jednego z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Banksy’ego (które osiągnęło cenę ponad miliona funtów) uruchomiono zamontowaną w ramie obrazu niszczarkę, która częściowo przerobiła obraz na papierowe paski.

 

Kim jest Banksy?

Pomimo wieloletnich prób zdemaskowania artysty, ten nadal pozostaje anonimowy. Osobą, która zarejestrowała domenę strony Banksy’ego, jest fotograf Stephen Lazarides, który wielokrotnie uważany był za prawdziwą tożsamość artysty. On sam jednak twierdzi, że jest wyłącznie menadżerem Banksy’ego. Jakiś czas temu świat obiegła wiadomość, że za pseudonimem może się kryć założyciel Massive Attack Robert Del Naja, jednak te pogłoski również nigdy nie zostały w przekonujący sposób potwierdzone. Teraz świat poznał kolejny strzępek informacji na temat artysty, czyli jego stan cywilny. O ile rzecz jasna uwierzymy mu na słowo.