Film: “Samotny port – miłość”

 

Fiński dramat stanowiący kolaż kilku historii z przedmieść Helsinek, powiązanych wspólnym mianownikiem samotności, niezrozumienia i poszukiwania bliskości. Film ten wgryza się mocno w serce każdego, komu jeszcze cynizm dnia codziennego nie odebrał resztek romantyczności. To zimny, północny krajobraz miasta pełnego wyalienowanych jednostek, w którym żyją serca, które nadal chcą bić. Nie pamiętam drugiego filmu, który by wywarł na mnie tak wielkie wrażenie emocjonalne. Polecam go każdemu, kto czuje się samotny wśród ludzi i odczuwa niewytłumaczalną tęsknotę za czymś, czego nawet nie jest w stanie do końca opisać.

Książka: Yotam Ottolenghi „Obfitość. Wegetariańska kuchnia autora <Jerozolimy>”

Yotam OttolenghiYotam Ottolenghi DAVID LEVENE

Dla zdeklarowanego mięsożercy zadanie polegające na gotowaniu dla partnera-wegetarianina może okazać się nie lada wyzwaniem – zwłaszcza, jeśli dużą wagę przywiązuje się do ciekawego smaku, a nudę uznaje się za największego wroga nie tylko kuchni, ale i w życiu. Książka mistrza Ottolenghiego, uznanego izraelskiego kucharza mieszkającego w Anglii, przychodzi w takich chwilach z pomocą. Autor w „Obfitości” zaprezentował autorskie kompozycje niebywale smacznych i wyszukanych dań wegetariańskich, które równocześnie każdy może przyrządzić w domu ze składników dostępnych w lokalnym supermarkecie. Dzięki tej pozycji można odkryć smaki i połączenia dotychczas nieznane, a przecież nie ma nic lepszego w przygodzie zwanej gotowaniem!

Muzyka: Lynyrd Skynyrd “(pronounced 'l?h-'nérd 'skin-'nérd)”

Lynyrd Skynyrd - (Pronounced 'L?h-'nérd 'Skin-'nérd)Lynyrd Skynyrd - (Pronounced 'L?h-'nérd 'Skin-'nérd) materiały prasowe

Lata siedemdziesiąte obfitowały w znakomite płyty, a rozwój muzyki rockowej nigdy nie był tak gwałtowny, jak wówczas. W 1973 roku swój debiutancki krążek nagrywa legendarna grupa długowłosych rockandrollowców z Florydy, na której Ronnie van Zant i spółka połączyli to, co najlepsze w rocku, bluesie i country. Zawadiackie teksty, duch wolności wprost z amerykańskiego Południa i wirtuozerskie popisy gitarowego duetu Collins – Rossington, ucieleśnione w epickim, blisko dziesięciominutowym „Free Bird”, to znaki firmowe Lynyrd Skynyrd – zespołu, który u szczytu sławy stracił troje członków w wyniku tragicznego wypadku lotniczego.