Zajmują się realizacją niecodziennych zleceń. Załatwiają najlepsze miejsca na koncerty wielkich gwiazd - na godzinę przed nim. Szukają zaginionego we Włoszech bagażu. Organizują wejście na pokaz mody - zamknięty dla publiczności. Aktualnie stoi za tym sześć osób, tzw. osobistych asystentów. Realizują luksusową usługę Noble Bank Concierge. Przeznaczona jest dla posiadaczy karty VISA Infinite. Czarna karta została zaprojektowana przez włoskich designerów studia Pininfarina słynącego z kultowych projektów aut marki Ferrari czy Maserati. Ta karta w portfelu oznacza, że wszystko jest do załatwienia.

Zamówienie kwiatów, biletów, zniszczonego hebla

- Na początku osobisty asystent spotyka się z klientem. Wręcza mu kartę concierge z numerem telefonu, który działa 24 godziny na dobę. Od tego momentu pomaga mu we wszystkim co legalne - mówi Michał Kulka, prezes zarządu spółki Noble Concierge.

Najpopularniejsze zlecenia - wbrew pozorom - nie są wyszukane. - Klienci dzwonią, aby zamówić im do domu hydraulika, proszą o wysłanie kwiatów, zamówienie restauracji czy sali konferencyjnej - wylicza Michał Kulka. Ale czasem zlecenia podnoszą adrenalinę. - Klient zażyczył sobie stary, mocno zużyty hebel. Mieliśmy na to kilkanaście godzin, bo hebel miał być prezentem urodzinowym dla osoby mieszkającej w USA. Nie mogliśmy spóźnić się na samolot - opowiada. To nie wszystko. - Zdarzało nam się zdobywać bilety na godzinę przed koncertem albo na imprezę, na którą biletów w ogóle nie było - dodaje. - To prawda - potwierdza Maciej Zień, znany projektant. - Otrzymałem kiedyś telefon z pytaniem o dziesięć biletów na mój pokaz. Choć na tego typu imprezy ich nie ma, to miejsca czekały. W końcu takie osoby to też i moi potencjalni klienci - dodaje projektant. Sam też skorzystał z pomocy specjalistów. - Chciałem zaprosić znajomych z zagranicy do restauracji Belvedere. Poprosiłem o pomoc w rezerwacji. Za 20 minut otrzymałem telefon, że stolik czeka. Usłyszałem: przepraszam, że tak długo to trwało, ale na sali trwa wesele - opowiada Maciej Zień.

W czym jeszcze mogą pomóc pracownicy concierge? W organizacji wakacji, wypadów na kilka dni, czarterach jachtów, rezerwacji pół golfowych czy biletów na mecze. Wspierają też w domowych obowiązkach: organizują urodziny, opiekę na dziećmi, zwierzętami domowymi czy dostarczają zakupy.

Praca pod presją czasu

Kto może być takim asystentem? Osoba, która potrafi pracować pod presją czasu. Taka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Pracownik concierge musi potrafić przewidywać różne sytuacje. Jeśli klient lubi jazz - wcześniej zarezerwować bilety, jeśli idą walentynki - stoliki w restauracjach. Na drugim planie jest wykształcenie. Powinno być wyższe, ale kierunek nie gra roli. Zarobki są tajne.