Sci-Trek to nowy serial popularnonaukowy stacji Discovery Science przedstawiający scenariusze, które mogą wydarzyć się w bliższej i dalszej przyszłości. W przystępny sposób prezentując najnowsze osiągnięcia nauki, wskazuje jak ludzkość rozwinie się przez najbliższe dziesięciolecia.

Co znajdziemy w poszczególnych odcinkach?

 

Odcinek 1: Trzęsienie ziemi w Nowym Jorku , Emisja: 3 czerwca, godz. 22:00

 

Odcinek poświęcony będzie mało prawdopodobnemu, ale potencjalnie katastrofalnemu zagrożeniu - trzęsieniu ziemi w najgęściej zaludnionym mieście Stanów Zjednoczonych.

Odcinek 2: Górnictwo na księżycu , Emisja: 10 czerwca, godz. 22:00

 

Człowiek powraca na Księżyc, tym razem z planem wydobycia spod jego powierzchni ukrytych zasobów. Ogromne ilości pierwiastków, takich jak wodór czy tlen, pozostają uwięzione pod powierzchnią Księżyca. To one są kluczem do stworzenia stałej kolonii i zorganizowania przyszłych misji na Marsa i inne planety.

Odcinek 3: Zabójcze zarazki , Emisja: 17 czerwca, godz. 22:00

 

Zarazki są niewidzialnymi i wszechobecnymi zabójcami. Przyjrzyj się z bliska śmiercionośnym bakteriom oraz wirusom i odbądź podróż u boku łowców mikrobów, którzy usiłują zlokalizować i wyeliminować śmiertelne mikroorganizmy, zanim wywołają one kolejną pandemię.

Odcinek 4: Neandertalczycy , Emisja: 24 czerwca, godz. 22:00

 

Neandertalczycy z dużymi mózgami i przysadzistymi, mocarnymi ciałami budzili respekt. Jednak 30 tysięcy lat temu zniknęli na zawsze. Dziś naukowcy posłużą się badaniami kodu DNA, aby odkryć tajemnice tych pradawnych ludzi.

Odcinek 5: Wulkany , Emisja: 1 lipca, godz. 22:00

 

Wybuch wulkanu może uwolnić energię porównywalną do siły kilku bomb atomowych. W tym odcinku zobaczymy 10 najbardziej śmiercionośnych narzędzi w wulkanicznym arsenale - od unoszącego się popiołu i latających głazów, poprzez śmiertelnie niebezpieczne błotne rzeki, aż po globalną zagładę.

Odcinek 6: O czym myślą zwierzęta , Emisja: 8 lipca, godz. 22:00

 

Czy zwierzęta myślą i czują podobnie do nas? Nowe informacje na temat naczelnych, wielorybów, psów, a nawet ptaków wskazują, że z pewnością nie jesteśmy jedynym inteligentnym gatunkiem planety. Ten odcinek podda w wątpliwość obowiązującą definicję człowieczeństwa.

Odcinek 7: Pierwszy kontakt , Emisja: 15 lipca, godz. 22:00

 

Od obcych ukazujących się na naszym niebie, po sygnały nadawane z Kosmosu - kontakt z pozaziemskim gatunkiem byłby największym wydarzeniem w historii ludzkości. Przygotuj się na poznanie niebezpieczeństw i niespodzianek związanych z Pierwszym Kontaktem.

Odcinek 8: Piorun , Emisja: 22 lipca, godz. 22:00

 

Z niewyjaśnionych przyczyn jednych w ułamku sekundy zabija, a w innych budzi nowe talenty. Poznaj zdumiewające badania, które wskazują, że uderzenie pioruna powodujące wydzielanie sie ozonu, zmienia skład naszej atmosfery, a tym samym przyczynia się do globalnych zmian klimatu.

Odcinek 9: Zwierzęca inżynieria , Emisja: 29 lipca, godz. 22:00

 

Dowiedz się, jak zwierzęta budują inżynieryjne cuda, które mogą śmiało rywalizować z wytworami człowieka, a w niektórych przypadkach nawet je przewyższają. Skomplikowane konstrukcje, takie jak pajęcze sieci, plastry miodu i tamy bobrów, mogą być inspiracją dla inżynierów i projektantów.

Odcinek 10: Wielki wybuch , Emisja: 5 sierpnia, godz. 22:00

 

Cały nasz wszechświat - energia, materia, gwiazdy i planety - powstały w wyniku jednego, kolosalnego wybuchu. Przyjrzyj się technologiom przyszłości, które mają pozwolić fizykom wyjaśnić, co dokładnie wydarzyło się w pierwszych chwilach istnienia wszechświata.

Odcinek 11: Oblicza kłamstwa , Emisja: 12 sierpnia, godz. 22:00

 

Większość ludzi kłamie przynajmniej raz czy dwa dziennie - czasem są to niewinne kłamstewka, czasem oszustwa na dużą skalę, które mogą rujnować życie innych. Dowiedz się, czy istnieje niezawodna technologia, wykrywająca fałsz - coś równie skutecznego, jak nos Pinokia.

Odcinek 12: Podróż w czasie , Emisja: 19 sierpnia, godz. 22:00

 

Biegnie, płynie, zakrzywia się, ciągnie i kurczy. Ma przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Pozostaje jednak pytanie - czy możemy się w czasie poruszać w tył, do przodu albo nawet na boki? Odkryj, jak pozornie niemożliwe może stać się możliwe w odcinku Podróż w czasie.