Wolfenstein

To chyba najsłynniejsza gra, którą osadzono w realiach tego okresu. Wcielamy się w niej w B. J. Blazkowitza, amerykańskiego jeńca wojennego, który musi uciec z nazistowskiej twierdzy Wolfenstein. W tym celu musi wywalczyć sobie drogę przez szeregi wrogów, psy wartownicze i wiele innych niebezpieczeństw. Gra stanowiła prawdziwą rewolucje, była bowiem pierwszą strzelankę 3D, jaką wyprodukowano. Wywołała także ogromny skandal. Uznano ją za brutalną, a wszechobecne w programie swastyki czy portrety Hitlera za nazistowską propagandę. Mimo to program odniósł duży sukces. W obecnych odsłonach gry zmieniło się jednak wszystko, począwszy od grafiki, przez "wystrój" (min. swastyki zastąpione innymi, trochę podobnymi symbolami) czy przeciwników, którzy teraz rekrutują się głównie z zombie, a nie samych hitlerowców.

 

Wydawca: LEM

 

Cena: 119 zł (wersja PC), 239,90 zł (wersje konsolowe)

Mortyr

To polska odpowiedź na Wolfensteina i jeden z pierwszych programów z naszego kraju, który został pozytywnie odebrany za granicą. Mortyr opowiada o losach komandosa z przyszłości, który zostaje wysłany w okres II Wojny Światowej, by powstrzymać pochodzących z XXI wieku zwolenników ideologii nazistowskiej przed przekazaniem hitlerowcom groźnej superbroni. Uzbrojony w najnowocześniejszy sprzęt przenosi się więc do 1944 roku i łoi Niemców. Mortyr nie należy do najambitniejszych gier, jednak w kategorii "dobra, odprężająca strzelanina" zyskał wiele pozytywnych ocen. Niestety nie należy do najnowszych i obecnie brak jej polskiego wydawcy. Nabyć można jednak jej kontynuacje.

 

Wydawca: City Interactive

 

Cena: 19,99zł

Velvet Assasin

Stworzona na zachodzie gra opowiada o losach agentki i zabójczyni walczącej z Niemcami za liniami wroga. Nasza bohaterka ma za zadanie odnajdować i zabijać oficerów wroga, lub wręcz odwrotnie: ratować z niewoli przeciwnika ważnych jeńców. Kilka miesięcy temu o programie było głośno w polskich mediach. Jego akcja bowiem w kilku misjach przenosi się na ulice okupowanej Warszawy, a bohaterka współpracuje z żołnierzami Armii Krajowej, walczy w Getcie, czy też próbuje przedostać się do więzienia Gestapo. Niestety Velvet Assasin jest średnim połączeniem gry akcji i "skradanki" polegającej na przemykaniu się pomiędzy patrolami okupanta w celu dotarcia do wyznaczonego celu.

 

Wydawca: TopWare Poland

 

Cena: 79,95 zł

Panzer / Allied General

To klasyczna seria turowych gier strategicznych. Wykonaniem i zasadami program przypomina stare gry planszowe. Akcja toczy się więc na podzielonej na sześcioboki planszy, po której na przemian z komputerem przesuwamy swoje dywizje pancerne, wojska powietrzne czy też oddziały piechoty. Seria General dzieli się na dwie marki. Pod nazwą Allied General można wcielić się w dowódcę Aliantów (lub wojsk radzieckich), natomiast w Panzer w generała rzeszy. Co ciekawe gry z drugiej miniserii posiadały nawet opcjonalne, hipotetyczne scenariusze takie, jak inwazja na Wyspy Brytyjskie czy USA. Gracze twierdzili, że było w nich coś złowieszczego. Mimo to seria nadal uważana jest za najlepsze gry strategiczne osadzone w realiach II Wojny Światowej. Niestety w chwili obecnej nie jest sprzedawana przez żadnego dystrybutora. Program może nie działać sprawnie pod nowszymi systemami operacyjnymi.

Commandos

Kolejna starsza seria i kolejna strategia. Fabuła i styl gry w programie przypominały znany film pod tytułem "parszywa dwunastka". Wcielamy się w nim w dowódcę grupy nietypowych i utalentowanych (między innymi szpiega, snajpera, sapera, czy nurka), choć niekoniecznie szlachetnych i bohaterskich żołnierzy zrzuconych za linie Nazistów. Naszą misją jest wykonywanie zadań, z którymi konwencjonalne oddziały nie potrafiły sobie poradzić: wysadzanie dział, odbijanie jeńców, unieszkodliwianie dowódców wroga... Nasze misje musimy wykonywać po cichu, tak by nie dostrzegli nas dysponujący przewagą liczby i siły ognia strażnicy.

Silent Hunter

W odróżnieniu od większości gier z okresu II Wojny Światowej, których akcja opowiada najczęściej o zmaganiach lądowych, Silent Hunter skupia się na walkach toczonych na morzu, a dokładniej pod jego powierzchnią. Ta seria gier (obecnie powstaje piąta część) jest bowiem symulatorem łodzi podwodnej. Wcielamy się w niej w kapitana jednej z tych jednostek, zwalczając wrogie transporty, lub przeciwnie ścigając i eliminując zagrażające im okręty podwodne. Seria posiada opinię bardzo realistycznych, wiernie oddających historyczne realia gier.

 

Wydawca: Cenega Poland

 

Cena: 39,90

Company of Heroes:

Tytuł znany też jako "Kompania Braci", choć niewiele ma wspólnego z serialem pod tym samym tytułem przenosi nas historycznie do Normandii i rzuca w wir tamtejszych, ciężkich walk. W grze wcielamy się w Aliantów (reprezentowanych głównie przez Amerykanów) i staramy się wyprzeć Niemców z jak największego obszaru. Gra wygląda jak typowa strategia czasu rzeczywistego, a regułami przypomina inny (osadzony jednak w realiach Science Fiction) tytuł: Warhammer 40000: Dawn of War. Zwycięstwo zależy więc, podobnie jak w tamtym tytule od opanowania dużej ilości punktów strategicznych rozrzuconych po mapie. Wraz z ich zdobywaniem zwiększa się waga bitwy, a my zyskujemy dostęp do większej ilości sprzętu i żołnierzy. W odróżnieniu od większości gier tego typu w tej żołnierze nie są nieśmiertelni. Wystarczy więc jeden karabin maszynowy, by zmasakrować każdy oddział, a nawet czołgi (zwłaszcza tak dziadowskie, jak historyczne Shermany) wylecieć mogą w powietrze po jednym trafieniu z broni przeciwpancernej. Gra wymusza więc korzystanie z ukształtowania terenu czy szukania osłon, które mogłyby nas chronić przed ostrzałem nieprzyjaciela. Gra doczekała się w chwili obecnej trzech części (opowiadających o innych postaciach) oraz czwartej z pod tytułem Modern Warfare (traktuje o współczesnych konfliktach).

 

Wydawca: CD Project

 

Cena: 69,90

Battlefield 1942

To kolejna strzelanka 3D. Tym razem, w odróżnieniu od Wolfensteina czy Mortyra, które cechuje dość lekkie podejście do tematu historycznego, gra jest znacznie bardziej realistyczna, dokładnie odwzorowuje uzbrojenie, umundurowanie i wyposażenia żołnierzy. Zostajemy rzuceni na szesnaście różnych odcinków frontu (w tym Europa Zachodnia i Wschodnia, Północna Afryka, Stalingrad, wyspy Pacyfiku, Guadalcanal, plaża Omaha), gdzie będziemy mogli nie tylko biegać i strzelać, ale też jeździć pojazdami bojowymi (wliczając w to czołgi, samochody opancerzone, łodzie czy nawet samoloty). Battlefield 1942 uważany jest za grę online, przeznaczoną głównie do gry w sieci. Mimo swojego wieku (gra ma ponad 7 lat) posiada bardzo liczne i oddane grono miłośników.

 

Wydawca: Electronic Arts

 

Cena: Battlefield 1942: 49,90 zł

Call of Duty

Podobnie, jak Battlefield oddaje realistycznie konflikt czy wyposażenie żołnierzy. W grze wcielamy się w amerykańskiego szeregowca Joey'a Martina walczącego w Normandii, sierżanta SAS (brytyjskie siły specjane) Jacka Evansa, uczestniczącego w tajnych operacjach w Norwegii, Francji czy nawet na terytorium Niemiec. Trzecią postacią jest szeregowiec (później awansujący) Alexei Ivanovich Voronin, wcielając się w którego uczestniczymy w oblężeniu Stalingradu, w bitwach na terenie Rosji i Polski oraz w szturmie przez Odrę.

 

Wydawca: LEM

 

Cena: Call of Duty: World at War: 149,90 zł, wcześniejsze części gry (oraz wersje na konsole) dostępne są w innych cenach.

Faces of War: Oblicza Wojny

Druga część gry Soldiers: Ludzie Honoru. Wcielamy się w niej w dowódcę niewielkiego oddziału (maksymalnie 8 osób) walczącego z wrogiem. Jak łatwo zgadnąć gra zmusza nas do mini - zarządzania. Musimy więc wziąć pod uwagę fakt, że nasi żołnierze nie są supermanami i męczą się, czy też mają skończone zasoby amunicji. Tak więc by wykonać powierzone nam przez dowództwo zadania musimy ostrożnie gospodarować powierzonymi nam zasobami. W prawdzie część z niego (np. broń czy amunicję) da się zdobyć zagarniając wyposażenie wroga, jednak straty w ludziach będzie bardzo trudno zastąpić.

 

Wydawca: Cenega Poland

 

Cena: 24,90 zł