Lata doskonalenia różnych technologii w połączeniu z upowszechnieniem się bezprzewodowych sieci oraz smartfonów i tabletów stworzyły warunki do rozwoju systemów inteligentnego domu.

O co w tym wszystkim chodzi? W dużym uproszczeniu o większą kontrolę nad domem i znajdującymi się w nim urządzeniami codziennego użytku, także wtedy, gdy przebywamy poza domem. System umożliwia włączenie lub wyłączenie dowolnego urządzenia - lampy, żelazka, nawilżacza bądź grzejnika, gromadzi też informacje o tym, co dzieje się w domu. Nieustannie go monitoruje i w razie wykrycia wcześniej zaprogramowanych zdarzeń, natychmiast alarmuje właściciela o ich wystąpieniu, bez względu na to, gdzie ten się znajduje. Jak to się odbywa? Przyjrzymy się, jak działa taki system.

 

Inteligentny dom od wewnątrz

Urządzenia tworzące system inteligentnego domu mają (oczywiście do pewnego stopnia) możliwość działania niezależnie od człowieka. To właśnie ta cecha była powodem sensacyjnych wątków w doniesieniach mediów, straszących buntem maszyn, a co najmniej powszechną inwigilacją.

Owa niezależność polega na możliwości komunikacji i przesyłaniu danych między urządzeniami oraz podejmowaniu działań na ich podstawie. Dzięki temu możliwa jest automatyzacja wielu czynności, wcześniej wymagających udziału człowieka. Zazwyczaj system inteligentnego domu, jakim jest  mydlink Home firmy D-Link zbudowany jest z różnych czujników, inteligentnych wtyczek i kamer. Dowolnie wybrane urządzenia można w prosty sposób skonfigurować tak, by przesyłały do siebie informacje i wzajemnie inicjowały działanie.

Jeśli w domu jest już router z bezprzewodową siecią (w których nie ma?), spełniony jest podstawowy warunek umożliwiający instalację systemu. Urządzenia komunikują się bowiem przez Wi-Fi domowego routera.  Przygotowanie systemu do działania związane jest z zainstalowaniem aplikacji i skonfigurowaniem z jej pomocą podłączonych do zasilania elementów systemu. Następnie trzeba ustalić reguły, według których działać będą poszczególne urządzenia - osobno, w parach lub grupach.

Wszystkie informacje trafiają do aplikacji

Bezpłatna aplikacja jest "mózgiem" inteligentnego domu. To centrum zarządcze, kontrolne i konfiguracyjne całego systemu. Centrum, które co bardzo ważne przez cały czas nosimy przy sobie. Działa bowiem na urządzeniach z systemem Android i iOS - smartfonach i tabletach. Dzięki temu, wszędzie tam, gdzie jest dostęp do Internetu lub sieci 3G/LTE, jest też dostęp do swojego inteligentnego domu. Kontrola nad domowymi urządzeniami sprowadza się do dotykowej obsługi interfejsu aplikacji. Korzystając z niej, można zdalnie uruchomić podgląd domu przez kamerę i sterować jej działaniem lub sprawdzić, czy wykryty ruch to efekt pojawienia się w domu zwierzęcia (np. ptaka lub myszy) czy też wtargnięcia intruza. Można też na stałe wprowadzić ustawienia w harmonogramie pracy urządzeń, by oświetlenie włączało się i wyłączało automatycznie (przydatne, by symulować obecność domowników podczas dłuższego wyjazdu).

To właśnie za pomocą aplikacji można ustawić reguły działania, determinujące rodzaj akcji, podjętej w odpowiedzi na zdefiniowane zdarzenie. W aplikacji mamy bowiem dostęp do ustawień każdego urządzenia z osobna i ich wzajemnego działania. W najprostszym przypadku będą to dwa urządzenia, np. czujnik ruchu przekazujący informację do innego urządzenia, które podejmuje działanie. Panujące obecnie wysokie temperatury to dobry powód, by zaprząc do działania domową automatykę. Czujnik ruchu, który wykrył powrót mieszkańców do domu, wysyła informację do Smart Pluga, do którego podłączony jest wentylator. Osobę wchodzącą do następnego pomieszczenia przywita już powiew chłodnego powietrza. Takie działanie można ustawić w kilka minut, a gdy upały miną, zdeaktywować ustawienie - do następnego lata. Można też skorzystać z automatycznej informacji o temperaturze pochodzącej ze stacji pogody, np. netatmo. Współpraca z z zewnętrznymi urządzeniami innych producentów jest możliwa dzięki regułom IFTTT. W sytuacji, gdy obsługują je obydwa urządzenia, mogą wymieniać się informacjami i inicjować swoje działanie. To znacząco poszerza scenariusze zastosowań systemu domowej automatyki, który może korzystać z danych dostarczanych np. przez termostat Nest Google'a. Już teraz posiadacze Smart Pluga, mogą użyć gotowych reguł, umożliwiających włączanie go i podłączonych do niego urządzeń w różnych sytuacjach, np. w przypadku wzrostu temperatury, wilgotności lub po wykryciu opadów deszczu.

Te same urządzenia, wiele zastosowań

Fascynującą cechą inteligentnego domu jest możliwość skorzystania z tych samych urządzeń w różnych zastosowaniach. Zestawienie kilku urządzeń w funkcjonalną grupę, wzajemnie wymieniającą się informacjami może służyć zwiększeniu komfortu domowników, ale też budowie skutecznego, bo niezależnego od głównego, systemu alarmowego. Co więcej, te same urządzenia można połączyć w różnych konfiguracjach w różne grupy i z różnymi schematami działania. W praktyce do uzyskania efektu automatyzacji nie trzeba wielu urządzeń, wystarczy . jedno, byle było elementem systemu. Może to być na przykład kamera, która umieszczona w dużym pokoju będzie go monitorować. Wyposażona w czujnik ruchu będzie reagować na wykrycie ruchu uruchomieniem automatycznego nagrywania obszaru, gdzie wystąpiło zdarzenie. Dodatkowo do właściciela trafi powiadomienie o zdarzeniu - za pomocą aplikacji na smartfonie będzie można obserwować przekaz z kamery i dowiedzieć się, co było powodem alarmu. Jeśli do kamery dodamy czujnik ruchu umieszczony w korytarzu prowadzącym do pokoju i ustawimy powiadamianie kamery przez ten czujnik, to odpowiednio wcześnie rozpocznie ona nagrywanie, zanim intruz (o ile to on) pojawi się w dużym pokoju.

Inteligentny dom w praktyce

Przykład 1 - dom chroniony przez kamerę i czujnik ruchu

Przykładowo czujnik ruchu wykrył uchylenie drzwi wejściowych. Natychmiast przesyła informację o tym do Smart Pluga, do którego podłączona jest stojąca w pobliżu lampa. Po jego automatycznym włączeniu zapala się światło lampa oświetla przedpokój. Zazwyczaj to działanie jest wykorzystywane, gdy do domu wracają domownicy. Dzieje się to przeważnie po zapadnięciu zmroku i zastępuje szukanie po ciemku włącznika światła. Tym razem pełni funkcję ostrzegawczą, z powiadomieniem właściciela.

Inteligentny dom w praktyce

Przykład 2 - skuteczne zabezpieczenie przed pękniętą uszczelką lub rurą

Czujnik zalania to jedno z bardziej praktycznych zabezpieczeń, zwłaszcza w zbliżającym się okresie urlopowym. Jedno takie urządzenie umieszczone w łazience, drugie w piwnicy poinformuje już o niedużej ilości. Osoby przebywające w domu zostaną powiadomione dźwiękiem, a w przypadku nieobecności - zostanie wysłane powiadomienie na aplikację smartfona. To pozwoli na szybką reakcję, nawet jeśli znajdujemy się tysiące kilometrów od domu. Wystarczy powiadomić kogoś, kto ma klucze do domu, by zapobiec zalaniu mieszkania lub domu i stratom finansowym.

Inteligentny dom w praktyce

Przykład 4 - dom zdalnie sterowany

Jeden ze sztandarowych przykładów zastosowania domowej automatyki dotyczy prozaicznego urządzenia AGD, a mianowicie żelazka. Samym żelazkiem nie da się sterować za pomocą aplikacji, jednak możliwa jest kontrola pośrednia dzięki użyciu Smart Pluga, przez które żelazko podłączone jest do zasilania. Żelazka to urządzenia, które nader często zapominamy wyłączyć lub nie pamiętamy czy to zrobiliśmy. Dzięki systemowi można wyłączyć Smart Plug, przez które żelazko podłączone jest do zasilania z każdego miejsca z dostępem do Internetu. Już nie trzeba wracać do domu. Być może właśnie zapobiegliśmy pożarowi. Zresztą Smart Plug automatycznie wyłączy każde podłączone przez niego urządzenie, jeśli tylko wykryje jego uszkodzenie. Ma bowiem wbudowany czujnik temperatury, który wykrywa jej wzrost, co zazwyczaj towarzyszy wadliwie działającym urządzeniom elektrycznym.

Więcej możliwości dzięki IFTTT

Skorzystanie z reguł IFTTT (If This Then That), dostępnych za pośrednictwem  aplikacji umożliwia rozszerzenie kontroli nad domami i tworzenie nowych scenariuszy zastosowań. Reguły otwierają drogę do skorzystania przez system ze wspomnianej stacji pogodowej lub użycia innych urządzeń obsługujących IFTTT. System może automatycznie podjąć działania, po otrzymaniu informacji od nich, np. włączyć ekspres do kawy i brzasku lub gasić światła, gdy wychodzimy z domu. Co ciekawe, można też skorzystać z reguł IFTTT przygotowanych przez innych użytkowników lub samemu stworzyć taką regułę i udostępnić ją innym.

Ekologia w gniazdku

Smart Plugi mają jeszcze jedna frapującą cechę - licznik poboru energii. Mogą służyć jako testery urządzeń, które podejrzewamy o duży pobór mocy. Przy jednoczesnym użyciu ze wszystkimi domowymi urządzeniami zasilanymi z gniazdka zyskujemy wielkość zużycia prądu, z podziałem na poszczególne urządzenia. To solidna podstawa do bardziej racjonalnego z nich korzystania i początek oszczędzania energii elektrycznej a wraz z nią mniejszych rachunków za prąd. Oszczędności będą widoczne, tym bardziej, że za mydlink Home nie ma comiesięcznego abonamentu.

Warto też pamiętać, że system domowej automatyki jest otwarty na rozbudowę i zmianę sposobu działania już zainstalowanych urządzeń tak często, jak to konieczne. Rozpoczynając przygodę z inteligentnym domem od jednego urządzenia, można dojść do pełnej automatyzacji domu.

System w pigułce

Aplikacja mydlink Home

Kontroluj, monitoruj i chroń swój dom z bliska lub z daleka za pomocą bezpłatnej aplikacji mydlink Home

Zestawy startowe

Dwa zestawy umożliwiające łatwy start dlinkdlink dlink

Smart Plug

Serce technologii inteligentnego domu D-Linka. Do kontroli wystarczy smartfon lub tablet.

dlinkdlink dlink

Czujnik ruchu Wi-Fi

Włącz, skonfiguruj, wykryj ruch i wywołaj działanie. Możliwości jest nieskończenie wiele.

dlinkdlink dlink

Kamery IP

Monitoruj swój dom w dzień i w nocy z dowolnego miejsca, w którym się znajdujesz. Kiedykolwiek chcesz.

Connected Home Hub

dlinkdlink dlink

Urządzenie, które spaja inteligentny dom w strukturalną całość

Czujnik do drzwi/okien

Niepozorny, zasilany przez baterie czujnik powiadomi o otwarciu lub zamknięciu drzwi i okien, a następnie podejmie działanie.

Czujnik ruchu na baterie

dlinkdlink dlink

Zasilany przez baterie czujnik wykrywa ruch. Znajdzie zastosowanie w miejscach, gdzie nie ma zasilania.

Czujnik dymu

Działa tak, jak zwykły czujnik dymu, jednak jest elementem inteligentnego domu i może wysłać powiadomienia na urządzenia przenośne.

Syrena

dlinkdlink dlink

Zasilana z sieci, w wielu tonach i na różnych poziomach głośności. Idealny akustyczny alarm, który można połączyć z czujnikami.

Syrena z wbudowaną baterią

dlinkdlink dlink Gdy coś się wydarzy, syrena powiadomi Cię to tym głośnym dźwiękiem. Można ją umieścić w dowolny miejscu.

Czujnik zalania

Wszechstronny element wczesnego ostrzegania przed zalaniem.