Wystawa WZAJEMNA CIEKAWOŚĆ / MUTUAL CURIOSITY jest efektem trwającej już ponad półtora roku współpracy Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Sichuan Fine Arts Institute w Chongqing (SCFAI) - mieście znajdujący się na szlaku między Europą a Chinami. Co roku 110 tys. kandydatów usiłuje się dostać na studia w tej chińskiej uczelni, a jej kampus uczelni uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Chinach.

Ekspozycja w budynku warszawskiej ASP przy Wybrzeżu Kościuszkowskim prezentuje jedenaście niezależnych działań. Siedem prowadzili polscy wykładowcy w Chinach, dwa to efekt warsztatów chińskich wykładowców w Polsce. Jeden projekt to dialog studentów pracujących wspólnie w odległości 8000 km, którzy nigdy się dotąd nie spotkali. Ostatni, jedenasty, stanowi aranżacja wspólnej wystawy w Warszawie, która jest efektem wewnętrznego konkursu zorganizowanego w Pracowni Podstaw Komunikacji Wizualnej warszawskiej ASP.

Dla mnie szczególnie ciekawe jest działanie sztuki w kontekście społecznym, bo w Chinach to zupełnie nowe zagadnienie, które od wielu lat świetnie funkcjonuje. Relacje między wykładowcami i studentami w Polsce są bardziej przyjacielskie niż w Chinach

– mówi student Zhu Xianfan.

Jak mówią studenci z Chin, dzięki temu projektowi zakochali się w polskiej sztuce i kulturze, a wspólna praca jest wyjątkowym doświadczeniem. Zbliżają ich często wspólne emocje lub spojrzenie na sztukę, podejście do tradycyjnych wartości. W ten sposób udaje się pokonać barierę języka. Po otwarciu wystawy będą ją kontynuować ten dialog na warsztatach w Domu Plenerowym ASP w Dłużewie.

Wystawa WZAJEMNA CIEKAWOŚĆ / MUTUAL CURIOSITYWystawa WZAJEMNA CIEKAWOŚĆ / MUTUAL CURIOSITY materiały prasowe

Na liście podejmowanych w projekcie tematów są m.in. działania w przestrzeni, dotyczące chińskiej rodziny, wzorów konsumpcji i zagadnienia projektowania społecznego.

Przyciągnęła nas wyjątkowa metodologia i sposób pracy wykładowców warszawskiej ASP. Jesteśmy pod wrażeniem ich zaangażowania w swoją pracę. Różnice między nami są fascynujące i to przede wszystkim one nas przyciągają. Mamy nadzieję spojrzeć na nasze problemy innymi oczami i dzięki temu znaleźć nowe rozwiązania

– mówi Wang Tianxiang, dziekan Wydziału Spraw Akademickich chińskiej uczelni.

Prof. Zeng Tu chwali natomiast porozumienie na wielu poziomach osiągnięte dzięki wspólnej pracy profesorów i studentów, często właściwie bez słów. Jego zdaniem stało się coś wyjątkowego, bo sztuka zbliżyła dwie grupy artystów odmienne kulturowo.

Obydwie strony mogły się przekonać, co się dzieje w sztuce w drugim kraju, określić czego nam brakuje we współczesnym świecie, zastanowić się co jest ważne w sztuce. Jest to właściwie dopiero początek naszej współpracy, bo dzisiaj podpisaliśmy umowę na kolejne dwa lata

– podkreśla prof. Zeng Tu z Sichuan Fine Arts Institute w Chongqing.