Z pomocą w tej sprawie przychodzi organizacja Fraunhofer HHI, która poinformowała, że już współpracuje z firmą Apple, Huawei, Samsung, Intel, Sony i Qualcomm w celu wprowadzenia kodeka VVC/H.266, który zastąpi popularny HEVC/H.265. Najnowszy kodek ma być dwukrotnie wydajniejszy od poprzednika.

Mówiąc krótko, materiał filmowy nagrywany w HD, 4K i 8K będzie o połowę mniejszy niż obecnie, ale jednocześnie nie straci nic ze swojej dotychczasowej jakości. Nowy kodek będzie również obsługiwał HDR oraz filmy kręcone w 360 stopniach.

Lubelska Szkoła FotografiiLubelska Szkoła Fotografii Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Mało tego. Nowy kodek zmniejsza obciążenie urządzeń do tworzenia i oglądania materiałów wideo, a więc możemy się spodziewać, że uda się zrobić wspaniałe filmy, na nieco starszych smartfonach.

Na dokładkę, Fraunhofer HHI zapowiada, że nowy kodek odmieni życie użytkowników platform streamingowych, jak choćby Netflix, gdyż umożliwi oglądanie filmów w jakości 8K, nawet na smartfonach obsługujących tylko sieć 4G.

I wreszcie na koniec. Nóżkami przebierać mogą także osoby, publikujące dużo treści wideo w mediach społecznościowych. Także w tym wypadku, pojawi się wsparcie, a więc można spodziewać się łatwiejszego i szybszego publikowania świetnej jakości materiałów wideo.