Od wielu lat, kilka krajów prześciga się w pomysłach na jednostki latające, potrafiące lądować na morzu. Najbardziej zaawansowane projekty tworzą Japonia, Kanada, Rosja i Chiny. I to właśnie to ostatnie państwo, może poszczycić się, że posiada największą jednostkę tego typu.

Projekt budowy wielosilnikowej łodzi latającej AG600 rozpoczął się w 2009 roku, a pierwszy montaż jednostki miał miejsce pięć lat później. Natomiast dziewiczy lot miał miejsce w 2016 roku i zakończył się pełnym sukcesem.

Twórcy tej latającej łodzi, korporacja lotnicza AVIC (Aviation Industry Corporation of China), ma nadzieję, że ich dzieło szybko przejdzie proces certyfikacji i w 2020 roku, rozpocznie się seryjna produkcja AG600.

Głównym odbiorcą będzie rzecz jasna armia. Jednak ten samolot znakomicie nadaje się jako jednostka gaśnicza – potrafi zatankować 12 ton wody, z dowolnego odpowiednio dużego zbiornika wodnego i zajmuje mu to niespełna 20 sekund. Dodatkowo może brać udział w misjach ratunkowych i podejmować rozbitków. Na pokładzie AG600, komfortowo mieści się 50 osób. Nie wspominając już o opcji pracy, jako klasyczna jednostka transportowa z bardzo rozszerzonym zasięgiem, gdyż potrafi startować i lądować na morzu.