Perseverance oznacza wytrwałość

Nazwa łazika została wyłoniona na drodze konkursu. Jej pomysłodawcą jest Alexander Mather, uczeń siódmej klasy z Burke w stanie Wirginia. Konkurencyjnymi pomysłami były: Endurance, Tenacity, Promise, Vision, Clarity, Ingenuity, Fortitude, Courage. Jednak twórcy łazika z NASA uznali, że słowo wytrwałość najlepiej oddaje ideę poznawania Marsa w celu przyszłej kolonizacji tej planety.

Start w wyznaczonym terminie był bardzo ważny, a i tak odbył się z delikatnym poślizgiem. Gdyby jednak nie udało się wystartować wczoraj, kolejne okno startowe dostępne byłoby dopiero za 26 miesięcy. Późnienie oznaczało także dodatkowe koszty w wysokości 500 milionów dolarów.

Perseverance to najbardziej zaawansowany z pojazdów, jakie NASA wysłało na Marsa

Cała misja ma kosztować ogromne pieniądze. Mówi się, że NASA przeznaczyła na to kolejne badania Marsa, prawie 3 mld dolarów. I te pieniądze znajdują pokrycie w technologii użytej do badań tej planety. Perseverance składa się z kilku modułów. Każdy z nich ma do odegrania ogromną rolę, a wiele eksperymentów zostanie wykonanych po raz pierwszy w dziejach podboju kosmosu.

 

Wystarczy spojrzeć na sondę Ingenuity. Jest to niewielki śmigłowiec. Po odłączeniu się od łazika wykona ona samodzielny lot. Będzie to pierwszy lot wspomagany silnikiem, wykonany w atmosferze innej planety.

Głównym zadaniem Perseverance jest poszukiwanie śladów życia. Chodzi o to, żeby bezspornie ustalić czy na Marsie istniało kiedykolwiek życie oraz czy można tam wysłać kolonistów i utrzymać ludzką bazę, powiększając ją z czasem do rozmiarów kolonii.

Sonda IngenuitySonda Ingenuity NASA

Naukowcy z NASA bardzo liczą na odwierty wykonane za pomocą specjalnego ramienia znajdującego się na Perseverance. To właśnie od tych 30 próbek, które ma pozbierać łazik, zależy bardzo wiele. To właśnie badanie skamielin pozwoli stwierdzić, czy na Marsie występowało kiedyś życie.

Z kolei zespół odpowiedzialny za przygotowanie załogowego lotu na Czerwoną Planetę jest bardzo zainteresowany danymi, jakie dostarczy im system mapowania powierzchni, zainstalowany na łaziku. Będą one niezmiernie ważne dla przygotowania planu lądowania.