Co można zapakować próżniowo? Najkrócej rzecz ujmując, praktycznie wszystko. Dzięki temu, że urządzenie oferuje dwa tryby pracy: do żywności wilgotnej i suchej, nie ma w zasadzie ograniczeń. Dodatkowo mamy pełną kontrolę siły odsysania powietrza i ręcznie kontrolujemy, jak mocno żywność jest ściskana. Dlatego można zapakować produkty bardzo delikatne, jak choćby miękkie owoce. Mało tego, do woreczków mogą trafić nawet sosy i konfitury.

Pakowanie próżniowe zapewnia pięciokrotnie dłuższe zabezpieczenie zapakowanych w ten sposób potraw i produktów spożywczych. Tak więc w zasadzie to wasze potrzeby i wyobraźnia są jedyną barierą.

Zgrzewarka próżniowa FoodSaver FFS005xZgrzewarka próżniowa FoodSaver FFS005x Magdalena Żołyńska

Wybieracie się na grilla? Nie ma problemu. Można zapakować przygotowane, przyprawione i zamoczone w marynacie kawałki ulubionego mięsa. Przenoszenie ich w takiej formie jest dużo prostsze niż w plastikowych pudelkach, szkle czy folii aluminiowej. Nic nie wycieknie, a na dokładkę potrzeba mniej miejsca na spakowanie się. Później wystarczy rozciąć worek i od razu wykładać na grilla wszystko co sobie przygotowaliśmy.

Osobiście stosuję też pakowanie porcji owoców, przekąsek, a nawet kanapek na wszelkie wyjazdy oraz często zabieram tak zapakowane produkty do pracy. Znowu wygrywa zdecydowanie mniejsza ilość miejsca i brak obaw, że coś się rozleje.

FoodSaver FFS005x sprawdzi się idealnie u osób, które zakupy robią dość rzadko (np.: raz w tygodniu) i chcą zabezpieczyć swoje produkty przed nieświeżym wyglądem oraz zepsuciem. Warzywa, owoce, mięso – wszystko to można spokojnie spakować, a nawet przygotować sobie zestawy na poszczególne dni.

Jeśli sami przygotowujecie pierogi, makarony, kluski to też doskonały sposób, żeby zrobić porcje i część schować na najbliższe dni, a resztę zamrozić. Przechowuję w ten sposób także gotowe ciasto na chleb i pizzę.

Zgrzewarka próżniowa FoodSaver FFS005xZgrzewarka próżniowa FoodSaver FFS005x Krzysztof Żołyński

Jak działa pakowanie próżniowe? FoodSaver FFS005x to prawdziwy kombajn, wszystkomająca maszyna, sprawiająca że wszystko dzieje się łatwo, szybko i bezproblemowo. Jedyne o czym trzeba pamiętać, żeby co jakiś czas zakupić rolkę folii i przygotować trochę miejsca do działania. Niestety urządzenie wyposażone jest w dość krótki kabel zasilający, a więc trzeba ustawić się w pobliżu gniazdka albo posiłkować się przedłużaczem.

Pakowanie odbywa się na dwa sposoby – w rozwijany z rolki i zgrzewany „na wymiar" foliowy rękaw albo pojemnik z przykrywką, z którego powietrze odsysamy wężykiem podłączanym do zgrzewarki.

FoodSaver FFS005x ma wbudowany schowek na rolkę i gilotynę, które sprawiają, że urządzenie jest uniwersalne i nie przysparza problemu w pakowaniu dużej ilości produktów.

Zgrzewarka próżniowa FoodSaver FFS005xZgrzewarka próżniowa FoodSaver FFS005x Magdalena Żołyńska

Rozwijamy rolkę, zgrzewamy krawędź, która będzie zakończeniem naszego opakowania, a następnie rozwijamy rękaw na długość, jaka jest nam potrzebna. Wbudowaną gilotyną przycinamy folie i już można pakować. Następnie przykładamy niezaspawaną krawędź do specjalnej rynienki i odsysamy powietrze. Do rynny trafi nadmiar wilgoci. Po odessaniu powietrza pozostaje zgrzanie drugiego końca i gotowe! Pomyślano nawet o miejscach na opis zawartości, znajdujących się na bokach folii.

Obsługa FoodSaver FFS005x jest banalnie prosta. Cała magia dokonuje się za pośrednictwem kilku przycisków znajdujących się na obudowie. Odpowiadają one za wybór rodzaju produktu (suchy/wilgotny), zgrzewanie, odsysanie powietrza i siłę z jaką będzie się to działo.

Zgrzewarka próżniowa FoodSaver FFS005xZgrzewarka próżniowa FoodSaver FFS005x Magdalena Żołyńska

Utrzymanie zgrzewarki w czystości jest równie proste. Plastikowe elementy można zdemontować i umyć. Wspomniany wyżej kubek można myć w zmywarce.

FoodSaver FFS005x jest jednym z przykładów. Na rynku znajduje się kilka podobnych urządzeń. Jeśli czujecie, że takie urządzenie stanie się przydatne w waszej kuchni, to szczerze polecam.