Perseidy to jeden z najpopularniejszych rojów meteorów związany z kometą 109P/Swift-Tuttle. Meteory z roju Perseidów, potocznie zwane „spadającymi gwiazdami” lub „łzami świętego Wawrzyńca” są aktywne od 17 lipca do 24 sierpnia. W tym roku maksimum „spadających gwiazd” nastąpi 12 sierpnia.

Perseidy pojawiają się grupami. Po 6-15 w ciągu kilku minut. Przy dobrej widoczności można zaobserwować nawet setkę w ciągu godziny. Niestety w tym roku są dużo mniej korzystne warunki, gdyż przeszkadzało będzie światło księżyca.

Perseidy swoją nazwę otrzymały po Perseuszu, charakterystycznym gwiazdozbiorze nieba północnego. 11 i 12 sierpnia wieczorem pojawi się on na północnym-wschodzie stosunkowo nisko nad horyzontem, stopniowo wznosząc się coraz wyżej i przesuwając w kierunku wschodnim. Najłatwiej zlokalizować to miejsce patrząc “na prawo" od Wielkiej Niedźwiedzicy.

Najlepsze godziny obserwacji to pora od 2 w nocy do świtu. Jest to zjawisko, do którego obserwacji nie potrzebne są żadne przyrządy. Gołym okiem wyłapujemy smugi rozświetlające nocne, letnie niebo.