Wszyscy dobrze znamy japońską pomysłowość w kwestii toalet, ale nowy projekt i tak jest zaskakujący, bo jakby nie było, większość z nas chciałaby korzystać z nich bez udziału publiczności, prawda? Transparentne toalety nie bardzo się do tego nadają, więc dlaczego ich projektant Shigeru Ban nie widzi w tym problemu? Pewnie dlatego, że jego pomysł zakłada przezroczystość tylko wtedy, gdy toalety są wolne - kiedy przekręcimy zamek od środka, szyby stają się mleczne i nieprzezroczyste. Toalety można już podziwiać (czytaj: korzystać) w Haru-no-Ogawa Community Park i Yoyogi Fukamachi Mini Park w Tokio i nie da się ukryć, że faktycznie wyglądają nietuzinkowo, szczególnie w połączeniu z wyróżniającymi się kolorami. 

Jak zapewnia jednak organizacja non-profit The Nippon Foundation, nie chodzi tylko o ładny wygląd takich transparentnych konstrukcji, bo przy ich tworzeniu przyświecał również inny cel: - Są dwie główne obawy, jeśli chodzi o publiczne toalety, szczególnie te zlokalizowane w parkach. Pierwsza to fakt, czy w środku jest czysto, a druga, czy przypadkiem ktoś w sekrecie nie czeka w środku, żeby zrobić nam krzywdę. Z wykorzystaniem tej technologii, czyli szklanych ścian, które robią się przezroczyste dopiero po przekręceniu zamka, każdy może zobaczyć ich wnętrze przed skorzystaniem. W nocy podświetlają też park jak piękne latarnie. 

A jak to w ogóle działa, że szyby zmieniają się w mleczne? Oczywiście mowa tu o nowej technologii, która jak łatwo się domyślić potrzebuje do działania, a konkretniej utrzymywania transparentności, prądu - kiedy użytkownik wchodzi do środka i przekręca zamek, obwód zostaje przerwany i szyba wraca do swojego podstawowego mlecznego stanu. To ważne z perspektywy prywatności użytkowników, bo nikt nie chciałby dosłownie świecić tyłkiem z powodu nagłej przerwy w dostawie prądu! Na koniec warto też dodać, że toalety powstały w ramach projektu rewitalizacji japońskich toalet publicznych, w który zaangażowało się 16 znanych architektów. Wszystko po to, by pokazać, że publiczne toalety mogą być przyjazne użytkownikom, niezależnie od ich płci, wieku czy niepełnosprawności - na razie zaplanowano 17 takich cudeniek, które mają działać już na początku przyszłego roku.