I choć lekarze na każdym kroku powtarzają, że mycie rąk, zachowywanie dystansu i noszenie maseczek na dłużej powinno wejść nam w krew, to duża część z nas ma z tym ogromny problem. Pewien pomysłowy youtuber postanowił więc opracować metodę “zachęcającą” do tego ostatniego i choć jest ona mocno kontrowersyjna, to może zadziałać, szczególnie u osób z dystansem do siebie i poczuciem humoru. A mowa o… własnej roboty wyrzutni maseczek chirurgicznych, która ma zwrócić uwagę na konieczność sięgania po to zabezpieczenie, szczególnie w krajach gorzej radzących sobie z pandemią, jak choćby Stany Zjednoczone i jednocześnie odnosić się do wielkiej amerykańskiej miłości, czyli broni. 

 

W jaki sposób Allen Pan skonstruował swój wynalazek? Wykorzystał linkę hamulcową, zawór elektromagnetyczny, kanister na CO2, uchwyt od pistoletu do malowania i pociski z magnesami, tworząc w ten sposób pneumatyczną wyrzutnię ala Mask Gun. Całość działa trochę jak pistolet siatkowy, czyli nieśmiertelna broń wykorzystywana do obezwładniania, tyle że zamiast oplatać “ofiarę”, przyczepia maseczkę chirurgiczną do jej twarzy. Wystarczy nieco zbliżyć się do osoby, którą chcemy zamaskować i wystrzelić w jej stronę, aby ograniczyć transmisję koronawirusa wywołującego Covid-19 i innych. Niemożliwe? A jednak, choć oczywiście projekt wymaga jeszcze dopracowania, to efekty jego działania możecie zobaczyć na załączonym filmie. 

Allen Pan najpierw testował pistolet w swoim warsztacie, strzelając maseczkami w przygotowany do tego celu manekin, a następnie… siebie, żeby przy okazji udowodnić jego bezpieczeństwo. Następnie przyszła pora na testy w terenie, gdzie z Maska Guna mieli okazję postrzelać plażowicze znajdujący się na kalifornijskiej Huntington Beach. Nie wszystkim maskowanie manekina szło równie dobrze, ale co najważniejsze sami mieli maseczki na twarzach i bawili się świetnie, a przecież o to również chodziło, bo nie ma wątpliwości, że Mask Gun to projekt pół żartem, pół serio. Co jednak istotne, film ma już ponad 680 tysięcy wyświetleń, a kanał ponad milion subskrypcji, a to wiele osób uświadomionych w temacie noszenia maseczek!