Tim Caro, współautor badania z University of Bristol's School of Biological Sciences, jest przekonany, że rozwikłana właśnie tajemnica ma podwójne znaczenie.

Po pierwsze, poznaliśmy nieodkryty przez lata powód posiadania przez zebry pasków. Po drugie, skoro już wiemy i okazuje się, że ma to wielkie znaczenie dla zdrowia zwierząt, to wypada odkrycie zastosować w warunkach hodowlanych.

Na modelach badawczych, czyli zwykłych koniach przebranych za zebry, zbadano po co im te paski. Okazało się, że po przykryciu koni pokrowcami w takie wzory, muchy zwariowały.

Nie potrafiły sprawnie wylądować na swoich potencjalnych ofiarach. Leciały zbyt szybko i nie trafiały w cel, przelatywały obok lub odbijały się od koni przebierańców.

Naukowcy odkryli, że wpływ na dezorientację owadów ma nie tylko ten specyficzny wzór, ale ostre kontrasty. Oznacza to, że zwierzę np.: w kratkę, też może namieszać muchom w głowach.

Naukowcy chcą teraz pójść w swoich badaniach nieco dalej i ustalić, jakie inne kombinacje będą skutecznie działać przeciwko owadom. Wyniki tych eksperymentów zostaną spożytkowane na hodowlach koni.