Kilka dni temu pisaliśmy, że na skutek zaplanowanej akcji Epic Games superpopularna produkcja Fortnite została usunięta z mobilnych sklepów Apple i Google. Deweloper zdecydował się bowiem na udostępnienie graczom bezpośrednich płatności w samej grze, co jest niezgodne z regulaminem AppStore i Sklepu Play, bo pozbawia gigantów części zysku, a konkretniej 30% od każdej transakcji, więc ci musieli zareagować. Fortnite wyleciał więc ze sklepów Apple i Google, a Epic Games w ramach “podziękowania” wystosowało pozwy przeciwko obu przedsiębiorstwom. W efekcie wiele osób… postanowiło zarobić na graczach spragnionych tego tytułu, o którym zrobiło się jeszcze głośniej niż zazwyczaj. Jak bowiem można się przekonać na popularnej platformie eBay, na różnych aukcjach pojawiło się już ponad 10 tysięcy “fortnite phone’ów”, czyli iPhone'ów z preinstalowaną grą.

I jeśli wydaje się Wam, że mają one tylko nieznacznie wyższe niż normalnie ceny, to jesteście w błędzie, bo choć faktycznie część z nich można kupić w ok. 500 USD, to zdecydowana większość została wyceniona na ponad 1000 USD - hitem jest jednak aukcja, na której ktoś próbuje sprzedaż 3-letniego iPhone’a X za 10 000 dolarów! Oczywiście kondycja jak nówka, a do tego zainstalowany Fortnite, czyli nie lada gratka, bo jak zapewnia właściciel urządzenia: - Fortnite zniknął z App Store i może nigdy tam nie wrócić. Na szczęście jak łatwo się domyślić nie ma zbyt wielu chętnych na takie drogie zakupy i trudno się temu dziwić, bo nie wydaje się, żeby absencja gry w sklepie Apple trwała za długo - widzieliśmy już wiele podobnych “wojen” i te zawsze kończyły się jakąś ugodą. 

Bo jeśli w grę wchodzą pieniądze, które tracą obie strony, to porozumienie nadchodzi szybciej niż się można spodziewać, a pozwy sądowe to tylko kolejne argumenty w sprawie. Szczególnie że chociaż Apple wyrzuciło Fortnite ze swojego sklepu, a Epic Games złożyło pozew, to obie firmy wyrażają chęć powrotu gry na tę platformę. Gigant z Cupertino wydał nawet oświadczenie sugerujące, że nie będzie chował urazy i jego zdaniem “problem, który stworzyło sobie Epic można łatwo rozwiązać, wystarczy aktualizacja, która przywraca grę do stanu zgodnego z regulaminem”. Mówiąc krótko, tylko czekać, aż Fortnite wróci do App Store - przyjmujemy zakłady, ile Waszym zdaniem to potrwa?