Premiera Windows 95 była bardzo wyczekiwanym dniem. Jay Leno wraz z Billem Gatesem, uruchamiali system na wielkiej scenie, na którą zaproszono następnie cały zespół, który nad nim pracował. To był wielki dzień dla firmy Microsoft.

W reklamach telewizyjnych Start Me Up zespołu Rolling Stones pojawiły się obrazy nowego przycisku Start, którego (prawie) używamy do dziś. Microsoft zatrudnił nawet Jennifer Anniston i Matthew Perry, aby stworzyli godzinny cyber sitcom, dotyczący systemu Windows 95, a oprogramowanie było tak popularne, że w ciągu pierwszych pięciu tygodni sprzedano 7 milionów egzemplarzy.

Daleko od zgiełku związanego z premierą, maniacy komputerów PC wybierali między procesorami Pentium lub 486, dyskami twardymi IDE lub SCSI, podwójnymi prędkościami CD-ROM i kartami dźwiękowymi Sound Blaster, aby doświadczyć tego, co najlepsze w Windows 95. Microsoft Windows 95 oferował wiele nowych funkcji, ale najciekawszą był nowy przycisk Start, menu i pasek zadań, które znacznie ułatwiły odkrywanie aplikacji i nawigację po systemie operacyjnym MS-DOS. Jednak interfejs był raczej podobny do tego, co oferował Macintosh i OS / 2.

 

Jednak Windows 95 to nie tylko przycisk Start. Oprócz tego, że jest to 32-bitowy system operacyjny, ważnym dodatkiem była obsługa długich nazw plików, do 250 znaków. Obecnie brzmi to bardzo zabawnie, ale w tamtym czasie znacznie ułatwiało nazywanie dokumentów. Kolejną ważną cechą było wprowadzenie plug and play, aby automatycznie wykrywać i instalować sprzęt. Podczas gdy proces Plug and Play został znacznie ulepszony w nowszych wersjach, implementacja systemu Windows 95 była często określana jako Plug and Pray, ze względu na często zawodny proces instalacji urządzenia.

Microsoft miał inne, równie ambitne plany dotyczące Windows 95. Nowa aplikacja Microsoft Network (MSN), została dostarczona wraz z widoczną ikoną na pulpicie. MSN został zaprojektowany w celu zapewnienia dostępu do poczty elektronicznej, pokojów rozmów, grup dyskusyjnych i pierwszych stron głównych WWW. Wszystko to za pośrednictwem połączenia dial-up. Firma Microsoft pobierała miesięczną opłatę za dostęp do MSN. Niewątpliwie były to początki dostępu do internetu na globalną skalę.

Firma Microsoft przedstawiła również swój pierwszy pomysł synchronizowania danych między wieloma komputerami. Moja teczka miała na celu synchronizację plików między laptopem a komputerem stacjonarnym, a we współczesnych wersjach systemu Windows wszystko to działa w chmurze dzięki usłudze przechowywania danych OneDrive.

To właśnie wtedy, pierwszy raz pojawił się profil użytkownika, żeby umożliwić wielu członkom rodziny logowanie się i posiadanie własnych, oddzielnych profili z łączami i aplikacjami.

Jeśli ktoś nie był zadowolony z funkcji oferowanych przez Windows 95, mógłbyś kupić Microsoft Plus! Znajdował się w nim zestaw Internet Jumpstart (wczesna wersja przeglądarki Internet Explorer), obsługa motywów i szereg narzędzi systemowych.

Windows 95 udoskonalano licznymi aktualizacjami. Po trzech latach pojawił się jego młodszy brat, Windows 98.