Zespół suchego oka, a co to?

W największym skrócie, jest to schorzenie, którego skutkiem jest ograniczone wytwarzanie łez, które jak wiadomo są niezbędne do nawilżania gałki ocznej. Bez tego bardzo szybko pojawiają się bardzo przykre objawy, jak choćby: zmęczenie, zaczerwienienie, pieczenie i suchość oczu, uczucie obecności piasku pod powiekami, a nawet nadmierne łzawienie.

Najczęstszą przyczyną pojawienie się problemów jest praca przy komputerze oraz codzienne rozrywki związane ze zbyt długim oglądaniem telewizji oraz wystawieniem oczu na działanie innych urządzeń elektronicznych, emitujących światło niebieskie.

Problem dotyka często ludzi używających soczewek korekcyjnych, przebywających długo w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz przyjmujących niektóre leki (m.in. antyhistaminowe czy tabletki antykoncepcyjne).

Są trzy proste sposoby, żeby dać trochę wytchnienia swoim oczom i nie narażać ich nadmiernie.

Przerwa, musimy robić przerwy.

To właśnie one dadzą oczom niezbędny czas, żeby odpocząć. Eksperci rekomendują, aby co 30 minut przez 30 sekund skupić wzrok na czymś, co znajduje się w odległości min. 30 metrów. W ten sposób zapewnimy oczom odpoczynek, a my również chętniej powrócimy do pracy.

Jak najmniej czasu przed ekranami.

Chwila refleksji sprawi, że uświadomicie sobie, ile czasu spędzacie codziennie prze różnego rodzaju ekranami, a to właśnie one emitują niebieskie światło, bardzo szkodzące oczom. Statystycznie telewizję oglądamy 4 godziny i 17 minut, a z Internetu korzystamy aż 6 godzin dziennie! Wiadomo, że w dużej mierze zmuszają nas do tego praca oraz inne obowiązki. Jednak gdy tylko się da, odkładajmy telefon, skróćmy czas oglądania telewizji i poświęcany grom wideo. A najważniejsze, żeby nie wykonywać tych czynności tuż przed snem. Oko musi mieć czas na regenerację. Zresztą nie tylko oko. Pozbawieni intensywnych bodźców zasypiamy szybciej i lepiej przesypiamy noc, a więc rano poczujemy się jak młodzi bogowie.

Jakość snu jest bardzo ważna.

W nawiązaniu do tego co napisałam wyżej, musicie pamiętać, że  oczy do właściwej regeneracji potrzebują nawet 8 godzin snu. Zbyt krótki sen sprawia, oczy zdecydowanie szybciej się męczą w ciągu dnia i nie są w stanie odpocząć. Dlatego często uczucie piasku pod powiekami pojawia się bezpośrednio po przebudzeniu i nie odpuszcza przez resztę dnia.