HUB5C znakomicie spisuje się wszędzie tam, gdzie nie można zabrać laptopa, a dostęp do internetu jest ograniczony. Używałem go do przenoszenia danych, jak choćby filmy, zdjęcia w RAW, których przepchnięcie przez ledwie działający internet było w zasadzie niemożliwe.

Wiele razy okazał się pomocny w sytuacji, gdy nie dało się użyć laptopa – deszcz, brak dostępu do prądu.

Mój smartfon szybko stał się więc centralą do wymiany plików. Dzięki HUB5C mogłem do niego podłączyć w zasadzie wszystko, a więc przenoszenie plików pomiędzy różnymi urządzeniami stało się bajecznie proste, a sam smartfon mógł stanowić miejsce do szybkich backupów.

Testujemy hub USB Transcend  HUB5CTestujemy hub USB Transcend HUB5C Krzysztof Żołyński

Hub można podłączyć do wszystkiego co ma port USB-C, a więc komputerów, laptopów, smartfonów oraz urządzeń firmy Apple z portem Thunderbolt 3. Zastosowany w jednym z portów interfejs USB-C 3.1 Gen 2 o przepustowości do 10 Gb/s pozwala wykorzystać potencjał takich nośników jak zewnętrzne dyski SSD. Przykładowo, wyposażony w ten interfejs dysk zewnętrzny SSD osiągnął prędkość około 1000 MB/s. Natomiast drugi port USB-C zgodny jest ze standardem USB Power Delivery, dzięki czemu zapewnia 60 W mocy do ładowania urządzeń mobilnych. 

Dostępne w nowym hubie dwa wejścia USB typu A z interfejsem USB 3.1 Gen 1, służą do podłączania dodatkowych akcesoriów, np. klawiatury, myszy, słuchawek, głośników lub pamięci przenośnej. HUB5C zastępuje również czytnik kart pamięci. Został bowiem wyposażony w wejścia na karty typu SD i microSD, które sprawdzą się np. przy zgrywaniu plików i filmów wykonanych aparatem cyfrowym.

Ważną i niezmiernie przydatną sprawą stał się kabel, na stałe zamontowany w urządzeniu. W związku z ty nie było możliwości, żeby o nim zapomnieć, a co najważniejsze zgubić w terenie.

W sieci znajdują się dwie aplikacje. Jedna z nich załatwia temat transferu danych pomiędzy podłączonymi urządzeniami. Druga natomiast pozwala odzyskiwać utracone dane.

Transcend  HUB5C to urządzenie o bardzo prostym, oszczędnym wyglądzie. Czarny kolor, brak krzykliwych bajerów. Mnie to nie przeszkadza, szanuję prostotę i funkcjonalność. W każdym urządzeniu powinny znajdować się tylko te elementy, które sprawiają, że dobrze działa, a użytkownik nie ma z nim problemów. Tak właśnie jest w tym wypadku.

Hub Transcend  HUB5C to bardzo funkcjonalne urządzenie, dające właścicielowi poczucie bezpieczeństwa oraz spokój. Można do niego podłączyć praktycznie wszystko oraz podładować urządzenia mobilne. Jeśli często podróżujecie i macie potrzebę przenoszenia plików pomiędzy różnymi urządzeniami, to nie wyobrażam sobie, żeby w waszym bagażu mogło zabraknąć tego niewielkiego czarnego pudełeczka.

Transcend  HUB5C 

Wymiary: 103,4 x 44,9 x 12,3 mm 

Waga: 51 g 

Temperatura pracy: 0 – 50°C 

Interfejs: USB-C / USB 3.1 Gen 2 

Porty: 1 x USB typu C (USB 3.1 Gen 2), 1 x USB typu C (standard szybkiego ładowania Power Delivery 60 W), 2 x USB typu A (USB 3.1 Gen 1), 1 x gniazdo SD (UHS-II), 1 x gniazdo microSD (UHS-I) 

Napięcie i natężenie robocze: port PD: 20 V / 3 A, port USB: 5 V / 0,9 A