56-latek jest pierwszą osobą na świecie, której udało się zgromadzić fortunę o wartości 200 mld dolarów.

Dla porównania według danych opublikowanych przez NBP, aktywa rezerwowe, czyli mówiąc najprościej oszczędności, jakie zgromadziła Polska, wynoszą dziś około 120 mld USD, czyli niemal dwa razy mniej niż majątek Bezosa.

Właściciel światowego hegemona e-commerce święci triumfy. Mawia się, że rynek nie cierpi pustki i zawsze zmierza do równowagi. Podobnie jest w przypadku handlu. Wydawać by się mogło, że zamknięte centra handlowe i butiki zniszczą detalistów. Owszem, ale tylko tych, którzy swoją działalność opierają głównie na fizycznych punktach sprzedaży. Jak pokazuje przykład Amazona, firmy wciąż mogą zarabiać i się bogacić. Jedne drzwi się zamykają, a w ich miejsce otwierają się kolejne. Biznes musi mieć oczy szeroko otwarte. Dla wielu firm jedynym ratunkiem przed kryzysem jest ekspansja do internetu – mówi Sascha Stockem, CEO Nethansy, która ściśle współpracuje z Amazonem i wspiera biznes w rozpoczęciu działalności na tej międzynarodowej platformie handlowej.

Mówi się, że najbogatszy Polak, Michał Sołowow zgromadził kapitał w wysokości nieco ponad 4 mld USD. Za posiadane przez niego pieniądze można wybudować siedem Stadionów Narodowych. Nieźle prawda? Jednak Bezos ma 50 razy więcej pieniędzy.

Bill Gates jest drugi na liście najbogatszych ludzi na świecie i ma na swoim koncie 90 mld dolarów mniej.

Szacuje się, że Bezos może zarobić dziennie nawet 3 mld dolarów. Wynika z tego, że mógłby sobie każdego dnia zakupić pałac Buckingham. Ten nie jest wystawiony na sprzedaż, ale na tyle, przez agencję nieruchomości Foxton, została wyceniona jego wartość.

Jeff Bezos to wizjoner, jakich niewielu we współczesnej historii biznesu. Każda epoka ma swojego bohatera, dla poprzednich pokoleń był to Rockefeller, Edison czy Ford. To cierpliwy i niestroniący od gorzkiego smaku porażki człowiek. Najlepszy przykład to jego ogromny upór we wprowadzaniu Kindle'a na rynek, mimo że posiadał znikome doświadczenie w tworzeniu sprzętu. Uzasadniał to tym, że firma musi się wzmacniać, jeśli zamierza realizować swoją strategię długoterminowego rozwoju – zauważa Sascha Stockem, CEO Nethansy.

Gdyby nie bardzo kosztowny rozwód, majątek Bezosa byłby jeszcze większy. Rozstając się w zeszłym roku ze swoją dotychczasową żoną MacKenzie Scott, przekazał jej 25% swoich udziałów w Amazonie. Taka pula akcji jest warta 63 mld USD!

Od handlarza książkami do najbogatszego człowieka na Ziemi – to historia tak imponująca, że niemal nierealna. A jednak, dzięki rewolucji internetowej i intensyfikacji naszej aktywności w sieci, którą spotęgował między innymi globalny lockdown, Jeff Bezos, osiągnął wszystko, o czym może marzyć biznesmen.