Były duże wcięcia na kamerkę, te zdecydowanie mniejsze i te w kształcie kropli wody, później przyszedł czas na otwory w samym ekranie, które miały być kompromisem na drodze do doświadczenia pełnego wyświetlacza i obrotowe moduły aparatu, ale to wciąż nie było to. Bo choć kiedyś kamerki przednie wcale nam nie przeszkadzały, to jak wiadomo punktu widzenia zależy od punktu siedzenia i teraz w ogóle nie chcemy ich widzieć, więc producenci zmuszeni są do szukania nowych rozwiązań. Jednym z nich, zapowiedzianym już kilka lat temu, są kamerki umieszczone pod taflą panelu. Pomysł bardzo ciekawy, ale niestety trudny w realizacji ze względu na jakość zdjęć - kilku producentów próbowało, niektórym się nawet udało, tyle że możliwości fotograficzne takich rozwiązań były co najwyżej mierne... 

… były, do czego ZTE próbuje nas przekonać modelem Axon 20 5G, czyli pierwszym smartfonem z aparatem pod wyświetlaczem wprowadzonym na rynek. Smartfon został wyposażony w 6,92-calowy panel OLED o rozdzielczości FHD+ i proporcjach 20,5:9, który może się pochwalić wsparciem dla 10-bitowej głębi koloru i gamutu DCI-P3. Pod maską kryją się zaś układ Snapdragon 765G ze wsparciem dla 5G, 6 lub 8 GB pamięci RAM i 128/256 GB pamięci na dane. Nie zabrakło również akumulatora o pojemności 4220 mAh (z możliwością szybkiego 30 W ładowania) oraz aparatu tylnego, na który składają się 64 MP aparat główny, 8 MP szerokokątny, 2 MP macro i 2 MP sesnor głębi, więc nie mamy wcale do czynienia z flagową konstrukcją, ale porządnym średniakiem! 

Axon 20 5GAxon 20 5G ZTE

No dobra, ale to pewnie najmniej Was interesuje, bo wszyscy chcą wiedzieć, jakie to robi zdjęcia - niestety nie wiemy, bo ZTE nie pokazało jeszcze Axon 20 5G w akcji, ale zapewnia o wprowadzeniu szeregu innowacyjnych rozwiązań. I tak, ekran jest pokryty specjalną przepuszczalną i przezroczystą warstwą, kamerka ma własny czujnik światła, wyeliminowano zniekształcenia kolorów, a do tego mamy jeszcze specjalny algorytm optymalizujący klarowność obrazu. Cud, miód, malina. Oczywiście uwierzymy, jak zobaczymy, a to nastąpi podobno już niedługo, bo sprzedaż w Chinach zaplanowana została na 10 września, a ceny wyglądają następująco: 2198 CNY (322 USD) za wersję 6/128 GB, 2498 CNY (366 USD) za 8/128 GB oraz 2798 CNY (410 USD) za wariant 8/256 GB.