Google opisało na swoim blogu sposoby wykorzystywania sztucznej inteligencji oraz narzędzi do uczenia maszynowego DeepMind. To właśnie dzięki nim analizowane są dane zbierane z urządzeń z systemem Android. System porównuje je z dotychczas pozyskanymi danymi.

Baza jest ogromna, gdyż zawiera informacje o dotychczas tworzących się w danych obszarach korkach, przebudowach dróg, nowo powstających odcinkach drogowych, wielkości i przepustowości ciągów komunikacyjnych oraz dopuszczalnych prędkościach.

Dan trafiają do sieci neuronowych zaprojektowanych przez DeepMind, które wychwytują wzorce i wykorzystują je do przewidywania ruchu w przyszłości. Mapa jest dzielona na sektory, na które składają się sąsiadujące ulice i drogi.

Dla każdego sektora powstaje oddzielna sieć neuronowa, która zajmuje się analizą świeżo napływających danych oraz porównywaniem ich z bazą już posiadanych informacji. Wynikiem jest obraz obserwowany przez użytkowników bezpośrednio na mapie.

Dzięki zastosowaniu specjalnego typu sieci neuronowej, noszącej nazwę Graph Neural Network, udało się uzyskać niemalże „żywy organizm" dynamicznie reagujący na wszelkie zmiany, potrafiący dostosować się do sytuacji kryzysowych, nagłych oraz kompletnie nieprzewidywalnych.