Za projekt najdłuższego szklanego mostu na świecie, odpowiada jednostka projektowa z Architectural Design & Research Institute of Zhejiang University. Oddany niedawno do użytku most, rozpościera się nad rzeką Lianjiang w prowincji Guangdong.

Obiekt spina dwa brzegi rzeki, a żeby tego dokonać konieczne było wykonanie szklanej konstrukcji o długości 526,14 m. Jakby tego było mało, most zawieszono na wysokości 201 metrów nad wąwozem. Wedle danych udostępnionych przez twórców, jednocześnie może przebywać na nim 500 osób.

Najdłuższy szklany most na świecie znajduje się w Chinach.Najdłuższy szklany most na świecie znajduje się w Chinach. Architectural Design & Research Institute of Zhejiang University

Most jest wykonany z trzech warstw hartowanego szkła laminowanego o grubości 4,5 cm. Jego powierzchnia jest całkowicie przezroczysta, a więc dostarczy odwiedzającym niesamowitych widoków oraz wrażeń.

Podobno zainteresowanie tym obiektem jest ogromne. Odzywają się śmiałkowie z całego świata, pragnący wykonywać skoki na bungee, a kilku projektantów mody, marzy o pokazach swoich kolekcji, w trakcie których modelki, będą przechadzały się po szklanej tafli.

Budowa rekordowego mostu trwała dwa lata i pochłonęła kwotę 300 mln juanów, czyli prawie 164 mln zł.

Przed otwarciem odbyły się testy wytrzymałościowe – przez most przejechały dwa SUV-y Trumpchi GS8 o łącznej masie 4 ton.

Ciekawostką jest z pewnością to, że najdłuższy szklany most na świecie, dołączył do licznego grona innych tego typu budowli, znajdujących się na terytorium Chin. Szacuje się, że w tym kraju znajduje się 2300 szklanych mostów i kładek.