Co to jest IQOS i czym różni się od klasycznego papierosa?

Ideą IQOS-a jest wyjście naprzeciw palaczom próbującym ograniczyć szkodliwość nałogu, starającym się rzucić palenie oraz wszystkim tym, którym palenie klasycznych papierosów już nie odpowiada ze względów nie tylko zdrowotnych, ale przede wszystkim estetycznych.

Philips Morris wpadł na pomysł zaoferowania alternatywy dla zwykłych papierosów, której składnikami są wkłady tytoniowe HEETS oraz ciekawie zaprojektowane, efektownie wyglądające i wygodne urządzenia. Stanowią one gadżet będący synonimem nowoczesnego sposobu na palenie.

IQOS 3 DuoIQOS 3 Duo Krzysztof Żołyński

W HEETS-ach znajduje się tytoń. W tej chwili dostępne są rozmaite smaki i moc. Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnych papierosów, tytoń nie jest spalany, a podgrzewany. Producentowi  udało się uzyskać rezultat w postaci bezdymowego palenia. W ten sposób wyeliminowano kilka ważnych mankamentów.

Przede wszystkim – istnieją już badania, także wykonywane w Polsce, wedle których dzięki przejściu na IQOS-a, palacz zdecydowanie mniej szkodzi swojemu zdrowiu, jak również osób przebywających w jego otoczeniu. Z podgrzewanego HEETS-a nie wydobywa się już dym, ale aerozol, który jest dużo mniej szkodliwy. Naukowcy Polskiej Akademii Nauk przebadali wpływ dymu ze spalonego papierosa i aerozolu z podgrzanego tytoniu na komórki nabłonka układu oddechowego. Wynika z nich, że choć wciąż nie jest obojętny dla naszego organizmu, to mimo wszystko jest dużo mniej szkodliwy od dymu wydobywającego się ze spalanego papierosa.

To właśnie dlatego, w wielu krajach wprowadza się je do systemu zwalczania epidemii palenia, a podgrzewacze zaleca się narzędzia ułatwiające rzucenie palenia. Przykładami mogą być działania brytyjskiej Public Health England oraz Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).

IQOS 3 Duo elegancki gadżet dla palaczy

IQOS od samego początku swego istnienia kreowany był jako elegancki gadżet dla palących. Stąd zawsze stawiano na design i rozwiązania technologiczne. Podgrzewacz zaprojektowano tak, żeby mógł być produktem unisex, a także starano się wprowadzać rozmaite wersje kolorystyczne oraz dodatki, żeby zaspokoić rozmaite gusty.

Testowany przez nas IQOS 3 Duo jest najlepszym przykładem trendu utrzymywanego przez Philip Morris. To całkowicie nowa, przemyślana konstrukcja. Wyposażona w wiele udogodnień, będących wynikiem doświadczeń zgromadzonych przez lata bytności na rynku oraz opinie użytkowników. Ten model ma też największe wsparcie w postaci dodatków oraz urządzeń dodatkowych.

Od strony designu, projektanci poszli w stronę zaokrąglonych kształtów, nadających urządzeniu sporo wdzięku i elegancji, atrakcyjny wygląd. Mnogość nakładek, końcówek oraz dodatków sprawiają, że każdy użytkownik może sobie stworzyć urządzenie najlepiej dopasowane do indywidualnych preferencji.

Można sobie zakupić różnokolorowe etui, nakładki, ładowarki samochodowe, uchwyty, pojemniki, kable, czyli połączyć funkcjonalność i świetny styl, skrojone wedle potrzeb konkretnego użytkownika.

Dokonując pierwszego zakupu, otrzymujemy urządzenie gotowe do działania. W wielu wypadkach już wstępnie naładowane. W pudełku oprócz stacji ładowania oraz sticka znajdują się: ładowarka, kabel USB typu C, instrukcja oraz czyścik i pałeczki do czyszczenia okolic grzałki.

Nowy kształt stacji ładującej sprawia, że lepiej od swoich poprzedników leży w ręce. Niespodzianką jest tylko jeden przycisk znajdujący się na obudowie. Odpowiada on zarówno za włączanie, jak i sprawdzanie stanu naładowania. To ostatnie prezentuje świecący jasno pasek LED. Zredukowana ilość przycisków sprawia, że znika problem przypadkowego naciskania nieodpowiedniego guzika.

Tym razem, stację ładującą otwieramy ręcznie, a sam stick jest w niej utrzymywany magnetycznie, co zabezpiecza go przed wypadnięciem.

Najwięcej nowinek tkwi jednak w samym sticku. Przycisk i dioda znajdujące się na obudowie są mniejsze niż poprzednio. Użytkownicy starszych wersji z pewnością pamiętają, że po naciśnięciu włącznika, pojawiało się drganie oznaczające rozpoczęcie podgrzewania. Od tej chwili trzeba było obserwować diodę, gdyż kiedy przestawała migać, można było zacząć palenie. Było to dość kłopotliwe, np.: w jasnym świetle albo podczas jazdy samochodem. Druga wibracja pojawiała się pod koniec palenia, dając nam znać, że czas już kończyć. Tym razem zdecydowano się wprowadzić trzeci sygnał wibracyjny – pomiędzy wspomnianymi – oznaczający odpowiednie podgrzanie tytoniu.

IQOS 3 Duo - StickIQOS 3 Duo - Stick Krzysztof Żołyński

W stacji dokującej znajduje się bateria o pojemności 2900 mAh. Muszę się oprzeć na oświadczeniu producenta, bo nie byłem tego stwierdzić doświadczalnie, ale żywotność baterii została podwojona. Oznacza to tyle, że nowego IQOS-a naładujemy ok. 14 tysięcy razy. Można się pokusić o małe wyliczenia. W idealnych warunkach, paląc 20 heetsów dziennie, bateria powinna być sprawna przez 40 lat. Nawet jeśli od tego wyniku odejmiemy lata, spowodowane czynnikami zewnętrznymi wpływającymi na obniżenie jej żywotności, to wynik i tak wydaje się niezły.

Tyle teorii i wyliczeń, a teraz praktyka. Pierwsza wersja potrzebowała ok. 5-6 minut do pełnego naładowania sticka. IQOS 3 Duo uzyskuje to w niespełna 3 minuty. Wydaje mi się, że czas samego podgrzewania tytoniu, po aplikacji HEETS-a nie uległ zmianie. To samo dotyczy ilości zaciągnięć się dymem, a właściwie aerozolem.

Z innych ważnych zmian…

Z pewnością docenicie fakt przesiadki na USB-C. Jako, że większość współczesnych smartfonów już używa tego standardu, następuje duże ułatwienie w dostępie do ładowarki. Konieczność pamiętania o oddzielnym kablu do ładowania IQOS-a była do tej pory udręką.

IQOS 3 Duo - Stacja ładującaIQOS 3 Duo - Stacja ładująca Krzysztof Żołyński

Drugą niezmiernie ważną sprawą, jest nowa generacja czyścika. Tym razem jego końcówki wykonano z gumy. Jest to o wiele bardziej trwałe i co ważniejsze skuteczne rozwiązanie, ułatwiające walkę z zabrudzeniami. A wyposażenie go w opcję zawieszki, pozwalającej przyczepić czyścik do kluczy jest ukłonem w stronę zapominalskich.

Podsumowując mogę powiedzieć tyle, że jakkolwiek nie zachęcamy nikogo do palenia, to jeśli już oddajecie się temu nałogowi, warto skorzystać z nowoczesnego i bardziej eleganckiego rozwiązania jakim niewątpliwie jest IQOS 3 Duo.