Xbox Series X nie kryje już przed nami praktycznie żadnych tajemnic, bo znamy już jego specyfikację, wygląd, kontroler, a nawet zmierzającego na niego gry i do pełni szczęścia brakuje już tylko ceny i dokładnej daty premiery, bo wiemy, że ta odbędzie się w listopadzie. W przypadku potwierdzonego dziś wariantu Xbox Series S niestety nie było tak dobrze, bo Microsoft długo trzymał go w tajemnicy. Na szczęście te czasy już za nami i z dzisiejszych informacji możemy dowiedzieć się nie tylko, że to “osiągi następnej generacji w najmniejszej konsoli Xbox”, ale i przekonać się, co dokładnie to oznacza.

Jeśli chodzi o design, to konsola przypomina mocno większego i mocniejszego brata, tyle że wzorem słabszej wersji z obecnej generacji jest biała. Mamy więc do czynienia z niedużym prostopadłościanem o bardzo nowoczesnej, ale jednocześnie stonowanej stylistyce, którą przełamuje jedynie duży okrągły grill w przedniej części (albo górnej, bo to zależeć będzie od tego, jak postawimy konsolę na szafce). A teraz najważniejsze, czyli cena, która wynosi 299 USD, co w Polsce przekłada się na 1349 PLN (potwierdzone przez Xbox Polska). Co otrzymujemy za tę cenę? 

Oficjalnie dysk SSD o pojemności 512 GB, możliwość grania w 120 klatkach na sekundę przy rozdzielczości 1440p, DirectX Ray Tracing, odtwarzanie materiałów 4K, upscale gier do 4K, zmienny rate shading, zmienny refresh rate i niskie opóźnienia, a także konieczność korzystania z oferty abonamentowej i produkcji w wersji cyfrowej, bo urządzenie nie posiada napędu. Nie da się ukryć, że dysk przy takim zastosowaniu wydaje się zdecydowanie zbyt mały i trzeba się nastawiać na szybki zakup dodatkowego. Z przecieków wynika też, że dostaniemy 7,5 GB pamięci RAM i moc obliczeniową na poziomie 4 teraflopów, czyli trzykrotnie mniejszą niż w przypadku Xbox Series X, więc tu też małe rozczarowanie, niemniej z ostateczną oceną lepiej wstrzymać się do premiery.

Na koniec jeszcze trochę spekulacji, bo znając cenę Xboxa Series X w dolarach i złotówkach możemy pokusić się policzenie polskiej ceny Xboxa Series X - jeśli faktycznie wynosić będzie ona 499 USD, bo taka kwota przewija się w przeciekach, to przy tym samym przeliczniku dostajemy ok. 2250 PLN. Brzmi nieźle!