Egzoszkielety, które poprawiają zdolności fizyczne ludzkich użytkowników, mogą znaleźć zastosowanie w wielu różnych dziedzinach (tak, mogą też po prostu świetnie na nas wyglądać!), a jedną z nich jest wspomaganie pracowników dźwigających bardzo ciężkie rzeczy, np. w budowlance czy przemyśle. W zeszłym roku mogliśmy oglądać jeden z takich projektów, bardzo blisko realizacji i… udało się, bo high-endowy Guardian XO od Sarcos Robotics, któremu udało się zebrać w sumie 40 mln dolarów w różnych funduszach, już w przyszłym roku trafi na rynek.

W tym konkretnym przypadku mówimy o wspomagającym całe ciało, zasilanym bateriami przemysłowym egzoszkielecie, dzięki któremu będziemy dźwigać bardzo ciężkie przedmioty bez większego wysiłku.

 

Mówimy bowiem o wzmocnieniu siły 20 do 1, czyli 100 kg ciężar będzie dla nas odczuwalny jako 5 kg obciążenie! Nic więc dziwnego, że pomysł od razu zwrócił uwagę włodarzy amerykańskich linii lotniczych Delta Airlines, które takich “siłaczy” potrzebują na porządku dziennym - przedsiębiorstwo wzięło też udział w specjalnych testach urządzenia, podczas których jego kluczowi pracownicy nosili Guardian XO.

Jak już wspomnieliśmy, Sarcos Robotics zebrało kolejne 40 mln dolarów funduszy, więc w sumie ma już na koncie jakieś 100 mln dolarów, co gwarantować ma sprawną komercjalizację egzoszkieletu. A cele są jak najbardziej słuszne, bo firma liczy na to, że w niedalekiej przyszłości zaufają jej pracownicy służby zdrowia, ratownicy szukający ofiar katastrof, przemysł wydobywczy czy zajmujący się ochroną. Nie da się jednak ukryć, że kluczowa będzie tu cena, która jak na razie pozostaje tajemnicą. Ile obstawiacie?